fbpx

Konferencje BWA oraz EBF

Wydrukuj Email

Konferencje Światowego Związku Baptystów oraz Europejskiej Federacji Baptystycznej.

Od niedzieli wraz prezbiterem Mateuszem Wicharym przebywamy na kilku ważnych konferencjach dla światowego (BWA) i europejskiego (EBF) ruchu baptystycznego. Spotkanie to odbywa się w tym roku w Norwegii.

Już w niedzielę (2.07.2023) wieczorem spotkaliśmy się na corocznym zjeździe Światowego Związku Baptystycznego (Baptist World Alliance - BWA) gdzie poznawaliśmy najnowsze wiadomości z życia Kościoła ze wszystkich regionalnych światowych organizacji baptystycznych. Był to również czas modlitwy i społeczności z braćmi i siostrami z całego świata, z wszystkich kontynentów, z ponad 80 krajów. Poniedziałek i wtorek to spotkania plenarne (robocze), podczas których dyskutowaliśmy o bieżących zagadnieniach odnoszących się do wyzwań chrześcijan w temacie doświadczeń i sposobów komunikowania ewangelii we współczesnym świecie. Poruszaliśmy też tematy dotyczące przywództwa w kościele, programów uczniowskich/edukacji i międzynarodowej współpracy w tym zakresie. Jednak bardzo cenny czas to również ten między sesjami, gdzie zawiązują się nowe znajomości i ciekawe, głębokie rozmowy o rodzinie, o sytuacji w różnych krajach, o potrzebach w służbie etc. Na jednym z załączonych zdjęć stoję z Prezydentem Światowego Związku Baptystów Tomasem Mackey i Sekretarzem Generalnym BWA – Dr. Elijah Brown. Obaj Bracia przyjęli zaproszenie odwiedzenia naszego kraju w przyszłym roku.

W środę rano miała miejsce szczególna uroczystość na którą dojechał też prezb. Daniel Trusiewicz. Brat Mateusz Wichary, jako pierwszy w historii Polak (baptysta) został Prezydentem Europejskiej Federacji Baptystycznej - European Baptist Federation (EBF). Dziękuję za to Bogu i wspieram naszego Brata razem z Wami w tym wyzwaniu!

Wieczorem rozpoczęła się kolejna część konferencji w całości dedykowana szeroko pojętej współpracy w kwestiach misyjnych, a w szczególności zakładaniu nowych zborów – Global Baptist Mission Network pod hasłem SENT – POSŁANI, o czym napiszę w następnym odcinku, po zakończeniu konferencji w niedzielę 9 lipca. Tymczasem pozdrawiam z deszczowej Norwegii!

prezb. Marek Głodek