fbpx
Jubileusz 100-lecia Zboru w Katowicach

Jubileusz 100-lecia Zboru w Katowicach

Wydrukuj Email

Obchody jubileuszu 100-lecia I Zboru Kościoła Chrześcijan Baptystów w Katowicach


W dniach 16-17 września odbył się Jubileusz 100-lecia I Zboru Kościoła Chrześcijan Baptystów w Katowicach. Przez dwa dni mogłem uczestniczyć wraz z wieloma gośćmi z kraju i z zagranicy w radosnym święcie braci i sióstr z katowickiego zboru. Zbór w Katowicach „zatrzymał się na chwilę”, aby świętować 100-lecie swojej działalności. Tematem tego weekendu było hasło Z Chrystusem przez pokolenia.

W sobotę, 16 września, chór ze Zboru w Białymstoku oraz chór TGD (Trzecia Godzina Dnia) wystąpiły z koncertem w ośrodku kultury Katowice Miasto Ogrodów. Ten wyjątkowy koncert przyciągnął około 850 osób, przybyli wyjątkowi goście, m.in. pastor dr Alan Donaldson, Sekretarz Generalny European Baptist Federation, pastorzy i prezbiterzy kościołów ewangelicznych, duchowni kościoła rzymskokatolickiego, przedstawiciele władz Katowic - wiceprezydent Mariusz Skiba oraz kilku radnych miasta. Goście przekazali jubileuszowe życzenia, dotarły również z Waszyngtonu z USA od pastora dr. Elijaha Browna, Sekretarza Generalnego Światowego Związku Baptystów. Porywające pieśni, hymny, pełne uwielbienia dla Jezusa - Pana i Zbawiciela łączyły się z nowoczesnymi brzmieniami, niezwykle żywiołowymi aranżacjami oraz ogromną radością emanującą ze sceny. Chór z Białegostoku kontynuował swoją muzyczną służbę również dzień później, w niedzielę na porannym nabożeństwie w Zborze w Katowicach przy ulicy Morawskiej. Szczelnie wypełniona, pięknie odnowiona kaplica była świadkiem kazań pastora Alana Donaldsona ze Szkocji oraz moją refleksją odnoszącą się do przywileju przekazywania treści Ewangelii z pokolenia w pokolenie. Bycie naśladowcą Chrystusa i głosicielem Jego Ewangelii to zawsze kosztowne wyzwanie. Może dlatego, chociaż „żniwo jest wielkie, to robotników jest mało”?

Razem z bratem Allanem Donaldsonem i prezb. Andrzejem Sewerynem miałem możliwość modlić się o przywódców katowickiej Wspólnoty oddając przyszłość Zboru Baptystycznego w Katowicach suwerennemu działaniu Chrystusa – głowy Kościoła. Prezb. Andrzej Seweryn, autor książki „Z Chrystusem przez pokolenia”, w interesujący sposób przedstawił swoją publikację, która jest zarysem dziejów Zboru Baptystycznego w Katowicach w latach 1922-2022. To dobry jubileuszowy dzień na prezentację takiej publikacji! Rektor Wyższe Baptystyczne Seminarium Teologiczne w Warszawie, prezb. Włodzimierz Tasak obecny na uroczystościach, nie omieszkał zachęcić zgromadzonych do studiowania w naszym Seminarium. W kolejnej części nabożeństwa pastorzy zborów baptystycznych i ewangelicznych, duchowni kościołów chrześcijańskich oraz inni goście przekazali serdeczne życzenia i gratulacje. Nie zabrakło czasu na słowa pozdrowień od władz Katowic, przekazał je Przewodniczący Rady Miasta Katowice, pan Maciej Biskupski. Wydarzenie to zakończył wspólny śpiew zboru, który prowadził chór z Białegostoku oraz zespołu wokalno-muzyczny katowickiej wspólnoty. Pieśń „Jezus najwyższej godzien chwały” przypomniała wszystkim zgromadzonym kto jest sprawcą i dokończycielem dzieł wiary katowickiego zboru. Ja na zakończenie mogłem wypowiedzieć słowa błogosławieństwa z listu Judy 1,24-25. Nabożeństwo z okazji 100-lecia Zboru Baptystycznego w Katowicach w dniu 17 września było błogosławionym „przystankiem” dla tej Wspólnoty i jej przyjaciół z Katowic. Dziękuję Prezbiterze Jerzy za wielki historyczny wysiłek remontu i rozbudowy Waszego zborowego obiektu oraz niezapomnianych chwil z wami podczas tych dwóch dni. Niech Wam Bóg Wszechmogący obficie pobłogosławi dalej. Czyńcie Chrystusa znanym!

Dziękuję Bogu za cały nasz Kościół, za wiernych jego Przywódców/Sług (kobiety i mężczyzn). Boże błogosław Twój lud. Daj nam wiarę i odwagę byśmy „nasoleni” przez Ciebie służyli Ci na wzór, który Ty sam nam zostawiłeś.

 

- prezb. Marek Glodek