fbpx
Anna Kuźnik (1957-2023)

Anna Kuźnik (1957-2023)

Wydrukuj Email

Wspomnienie siostry Anny Kuźnik

W poniedziałek, 27 marca 2023 r. na cmentarzu w Krakowie odbył się pogrzeb naszej Siostry w Chrystusie - Anny Kuźnik.

Anna odeszła do swojego Pana i Zbawiciela 18 marca. Przez ostatnie kilka lat zmagała się z chorobą. Nie poddawała się, była aktywna (jak zwykle!). Aż do dnia, gdy zabrakło już sił. Służyła Bogu i swoim bliźnim z zapałem, cierpliwością i miłością. Smutek, żal i łzy z powodu jej śmierci towarzyszyły i towarzyszą jej najbliższym – dzieciom, wnukom, rodzeństwu, przyjaciołom, a także jej Bożej rodzinie, Pierwszemu Zborowi Baptystów w Krakowie. Ale tym wszystkim, którzy zawierzyli swoje życie Chrystusowi tak, jak ona, towarzyszyła też pocieszająca pewność, że to nie koniec, że jeszcze znów się spotkamy. W zmartwychwstaniu Chrystusa jest przecież kotwica naszej chrześcijańskiej pewności, oparta o Jego słowa, że kto w Niego wierzy, choćby i umarł żyć będzie!
Taka wiara uwalnia i daje żywą nadzieję.

Nabożeństwo pogrzebowe w kaplicy poprowadził prezb. Zbigniew Sobczak, który wygłosił także krótkie poselstwo Ewangelii. Członkowie rodziny czytali fragmenty z Pisma Świętego i dzielili się wspomnieniami o życiu Ani. Muzycy i śpiewacy poprowadzili obecnych we wspólnym śpiewie. Krótką refleksją z Pisma Świętego podzielił się też Przewodniczący Rady KChB, prezb. Marek Głodek. Nabożeństwo zakończono wspólną modlitwą Ojcze nasz.

Po nabożeństwie kondukt pogrzebowy przeszedł na miejsce pochówku, gdzie kontynuowano modlitwę, śpiew i czytanie Słowa Bożego. Wzruszającą chwilą był śpiew dużej grupy dzieci i młodzieży, uczniów z Chrześcijańska Szkoła Podstawowa z Oddziałami Integracyjnymi "Uczeń" w Krakowie, gdzie nauczycielką i dyrektorką była właśnie Anna. Wystąpiła także druga grupa dzieci i młodzieży, którzy przez lata uczestniczyli w wakacyjnych obozach prowadzonych m. in. przez Anię Kuźnik w Świętajnie. Po pochówku rodzina i goście udali się do budynku zborowego, by tam przy poczęstunku kontynuować społeczność i rozmowy, podczas których wciąż wspominaliśmy naszą drogą Siostrę Anię.


Kilka informacji o Ani Kuźnik. Ania z domu Bednarczyk. Siostra trójki rodzeństwa. Była żoną Jana Kuźnika. Wychowali razem czworo dzieci i cieszyli się również kochanymi wnukami. Razem z mężem, który ponad rok temu odszedł do Pana, przez lata służyli dzieciom i młodzieży, prowadząc obozy chrześcijańskie w Centrum Chrześcijańskie w Świętajnie koło Szczytna. Ania była osobą, która poświęciła swoje życie, by być mentorem, nauczycielem i wychowawcą wskazującym na Chrystusa młodemu pokoleniu. Przez wiele lat była zaangażowana w Służbie Katechetycznej naszego Kościoła. Była także autorką i współautorką podręczników i ćwiczeń używanych do edukacji biblijnej. Przez lata była zaangażowana w międzywyznaniowej organizacji Misja Pokoleń, która zajmuje się biblijną edukacją i wychowaniem dzieci, tworząc wiele materiałów i programów dla dzieci i młodzieży w szkołach i zborach, w punktach katechetycznych.

Jesteśmy wdzięczni Bogu za życie Siostry Anny, która mogłaby powiedzieć tak, jak wyraził to ap. Paweł: Dobry bój bojowałam, biegu dokonałam, wiarę zachowałam; a teraz oczekuje mnie wieniec sprawiedliwości, który mi w owym dniu da Pan, sędzia sprawiedliwy, a nie tylko mnie, lecz i wszystkim, którzy umiłowali przyjście Jego – 2 Tym. 4,7-8. Jeszcze raz – Boże, dziękujemy Ci za życie i służbę Siostry Anny.

Droga rodzino, niech pokój Boży spocznie na was w obfitości. A wszystkim nam życzę, byśmy mogli, niezależnie od okoliczności, trwać w Chrystusie, zawierzyć Mu, zachowywać pokój i być ludźmi którzy niosą nadzieję.

Marek Głodek