fbpx
Wieści z Kościoła (09.2022/2)

Wieści z Kościoła (09.2022/2)

Wydrukuj Email

Jubileusz 110-lecia Zboru w Szczytnie.

W dniach 11-12 września miałem przyjemność wziąć udział w obchodach jubileuszu szczycieńskiego zboru, który obchodził 110-lecie

Wśród gości świętujących jubileusz byli prezb. Gustaw Cieślar (Zbór w Olsztynie), pastor Marek Orlicki - Przewodniczący Rady Okręgu Warmińsko-Mazurskiego (Zbór w Bartoszycach), pastorzy Szymon Kołdys i Zbigniew Miksa (Zbór w Kętrzynie), pastor Ireneusz Dawidowicz (Zbór "Droga Zbawienia" w Białymstoku), przedstawiciele zborów w Ostródzie, Głogowie i Ełku. ...oraz ja, który reprezentowałem Radę Kościoła czyli Kościół Chrześcijan Baptystów w RP jako całość. Były też osoby blisko związane ze zborem w Szczytnie w przeszłości: pastor Jerzy Januszyk (były wieloletni Przewodniczący Rady Zboru w Szczytnie, a obecnie pastor zboru w Giżycku) i Janusz Niwiński - były pastor szczycieńskiego Zboru. Także Kościoły innych wyznań chrześcijańskich ze Szczytna były reprezentowane. Na uroczystość przybyli także przedstawiciele władz państwowych. Obecni byli Burmistrz Miasto Szczytno Krzysztof Mańkowski wraz z Zastępcą Iloną Bańkowską oraz Starosta Szczycieński Jarosław Matłach i Pani poseł Urszula Pasławska. Muzycznie usłużył chór żeński "Wniebogłosy", który zaprezentował 8 pieśni.

Podczas sobotniej uroczystości miałem okazję podzielić się okolicznościowym rozważaniem i mówiłem o wierności Boga w dziejach tego zboru. Podkreśliłem wierność tych, którzy służyli w Szczytnie przez minione 110 lat oraz to, że wierność i wytrwałość, które charakteryzowały wiele z tych osób powinny cechować także nasze pokolenie. Na stronie www szczytnieńskiego zboru widnieją słowa: "Jesteśmy zwykłymi ludźmi. mamy rodziny, przyjaciół, pracujemy, studiujemy. Nie rzadko się śmiejemy, ale też doświadczamy trudnych momentów. To co sprawia, że w tej zwykłości jesteśmy niezwykli to realna relacja z żywym Bogiem, którego spotkaliśmy na swojej drodze." ...i właśnie tego im życzyłem: bądźcie zawsze przekonującym świadectwem przez kolejne lata‼️ W niedzielę pod koniec bogatego nabożeństwa rocznicowego miałem możliwość wypowiedzieć słowa, które były puentą rozważania: "Chrystus na Ciebie liczy!" Ilustracją była opowiastka, którą przytoczyłem.

Opowiastka - oczywiście zmyślona ilustracja, ale całkiem trafna - brzmi tak: Kiedy Jezus powrócił do nieba, Archanioł Gabriel powiedział:
- Panie, musiałeś przejść okropne cierpienia, żeby zbawić ludzi. Ale czy oni wszyscy wiedzą, jak bardzo ich kochasz i co dla nich uczyniłeś?
- Nie jeszcze nie wszyscy, tylko mała grupka osób w Palestynie wie o tym – odpowiedział Jezus.
A co zrobiłeś - pytał dalej Gabriel - żeby wszyscy się dowiedzieli?
Jezus na to mówi: prosiłem Piotra, Jakuba, Jana i jeszcze kilku innych uczniów, żeby podjęli się tego zadania, a ci, którzy usłyszą, żeby powiedzieli innym, a ci jeszcze innym, aż po najdalsze zakątki ziemi.
Gabriel spojrzał z powątpiewaniem, ponieważ wiedział, jak słaby i ułomny jest człowiek, i ciągnął dalej:
- Ale co się stanie, jeśli Piotr, Jakub i Jan będą już bardzo znużeni tym zadaniem, a ludzie, którzy przyjdą po nich, zapomną o wszystkim? A co jeśli w XXI wieku ludzie nie będą mówili innym o Tobie? Panie, czy nie przygotowałeś jakiegoś planu B?
Na to Jezus:
- Nie ma planu B! Ja liczę na nich!
Jeżeli Ty - zwróciłem się do zebranych, ale także zwracam się do każdego chrześcijanina czytającego te słowa - jesteś integralną częścią tego Kościoła, to znaczy, że Bóg już wywołał Ciebie z tego świata i precyzyjnie Cię umieścił w Ciele Chrystusa do jakiegoś zadania. Musisz wyglądać, brzmieć, żyć i służyć tak, jak Chrystus. To jest nasze zadanie.

Miniony weekend był czasem świętowania Kościoła w Szczytnie, ale także Kościoła jako całości. Przy okazji zwracam się do pastora Zboru, którym jest prezb. Andrzej Seweryn: Drogi Bracie, gratuluję pięknej uroczystości, wspaniałej społeczności i życzę dalszej wytrwałości, o której tyle wspominano przy okazji świętowania 110 lat Zboru.

Boże, błogosław Twój Kościół!
- prezb. Marek Glodek