fbpx
Wieści z Kościoła (06.2022/2)

Wieści z Kościoła (06.2022/2)

Wydrukuj Email

Kolejny odcinek Wieści z RK - 120 lat zboru w Białymstoku

120-lecie Kościół Chrześcijan Baptystów w Białymstoku było powodem mojej wizyty w Białymstoku. Była to piękna uroczystość, która była świętem wierności Boga i wielopokoleniowej wierności Jego ludzi, którzy przez dekady tworzyli i nadal tworzą ten zbór. O wielopokoleniowości świadczy też obecność aż 7 pastorów tego Zboru, z czego 5 byłych i to w większości związanych ze Zborem przez długie lata. Spośród byłych pastorów obecni byli prezb. Piotr Dajludzionek, prezb. Andrzej Seweryn, pastor Piotr Wiazowski, prezb. Ireneusz Dawidowicz oraz pastor Marcin Owsiejczuk. Byli także obaj aktualni pastorzy - prezb. Marcin Górnicki oraz powołany niedawno na urząd pastor Piotr Piotrowski.

Miałem przyjemność podzielić się rozważaniem opartym na Psalmie, a zatytułowanym - zgodnie ze słowami tegoż psalmu - "Z pokolenia w pokolenie", które dobrze wpasowało się w obchody jubileuszu. Warto wspomnieć, że I Zbór w Białymstoku jest jednym z największych naszych zborów w Polsce i liczy prawie 300 osób, a wraz z dziećmi i osobami objętymi opieką duszpasterską to prawie pół tysiąca ludzi. W uroczystości wzięli udział także goście reprezentujący lokalne władze Białegostoku, w tym Zastępca Prezydenta Miasta Zbigniew Nikitorowicz oraz przedstawiciele Województwa Podlaskiego, a także reprezentanci innych podlaskich zborów. Była to piękna i budująca uroczystość, która przy placu zabaw przed zborem przerodziła się w biesiadę grillową Bożej rodziny. Boże, błogosław Białystok i Podlasie oraz Twoje zbory w tym regionie.

W poniedziałek 13.06 odbyło się posiedzenie Prezydium Rady Kościoła, gdzie w gronie braci omawialiśmy bieżące sprawy i przedsięwzięcia Kościoła, w tym wydarzenia związane z chrześcijańskimi obozami dla dzieci i młodzieży, tak z Polski jak i z Ukrainy. W ślad za ustaleniami poczynionymi na Prezydium spotkałem się we wtorek z pastorem Michałem Bałogą z warszawskiego Zboru Rosyjskojęzycznego w sprawach związanych z organizacją obozów dla dzieci i młodzieży z Ukrainy i z Polski. Jednym z ważniejszych problemów są miejsca na obozy, których jest mniej niż rok temu z uwagi na zmianę niektórych ośrodków w miejsca dla uchodźców. Kontynuując temat "akcji letniej" w środę udałem się do Ostróda Camp, by omówić z Dyrektorem Ośrodka obozy zaplanowane tam przez nasze zbory ukraińskojęzyczne, które współdziałają z Radą Kościoła przy swoich projektach.

Środowe popołudnie zastało mnie w Centrum Chrześcijańskie w Świętajnie, gdzie z koordynatorami Ośrodka szczegółowo omawialiśmy plany wydarzeń oraz plany finansowe i formalności. Piątek i sobota to ostatni w tym roku akademickim zjazd Wyższe Baptystyczne Seminarium Teologiczne w Warszawie. Był on okazją do ostatnich osobistych spotkań, w tym indywidualnych, ze wszystkimi studentami, a szczególnie z kończącym studia III rokiem teologii. Było to pozytywne i przyjemne spotkanie podsumowujące wysiłki zarówno słuchaczy rocznych kursów, jak i studentów trzyletniej teologii.

Boże, błogosław Twój Kościół w Polsce!
- prezb. Marek Glodek