fbpx
Wieści z Kościoła (06.2022/1)

Wieści z Kościoła (06.2022/1)

Wydrukuj Email

Czerwcowe wieści - Nabożeństwo okręgu gdańskiego i wizyta na Węgrzech.

Na niedzielę, 5. czerwca, zaplanowane było nabożeństwo-zjazd Okręgu Gdańskiego w Sopocie. Miałem zaszczyt i radość uczestniczyć w nim jako przedstawiciel Rady Kościoła. Nabożeństwo było w niedzielę, ale ja wyjechałem z Warszawy już w sobotę zamierzając odwiedzić przyjaciół w Ostródzie. Udałem się do Ośrodka dla Uchodźców Ostróda Camp, który prowadzi Kościół Chrystusowy w RP i gdzie przebywa obecnie ponad 100 uchodźców z Ukrainy. W Ośrodku - oprócz rozmowy z długoletnimi przyjaciółmi - przekazałem piłki futbolowe, które udało nam się pozyskać w ilości 1000 sztuk do użycia na obozach letnich w Polsce i na Ukrainie. Są one sukcesywnie przekazywane zborom, ośrodkom oraz organizacjom, które organizują wypoczynek dzieci i młodzieży w naszym kraju i na Ukrainie. Przyjaciele z Kościoła Chrystusowego oraz ich goście ucieszyli się z niespodziewanego prezentu. W służbowym samochodzie miałem jeszcze specjalną przesyłkę dla kapelana ukraińskiej armii czyli karton zestawów MP3 wraz z bateriami zawierających audiobooki z ukraińską Biblią. Już następnego dnia ukraiński kapelan zabrał przesyłkę i zawiózł ją do żołnierzy walczących w obronie Ukrainy.

Po wizycie w Ostródzie wyjechałem w niedzielę rano do Trójmiasta, gdzie czekało mnie wyjątkowe, duże i radosne wydarzenie. Organizatorzy Zjazdu Okręgu szacują, że przybyło około 700 osób. Zjazd Okręgu zgromadził przedstawicieli 3 zborów w Gdańsku oraz zborów w: Wejherowie, Kartuzach, Koszalinie, Gdyni, Malborku, Chojnicach, Sopocie, Bydgoszczy, Elblągu i Toruniu. ...i było to prawdziwe święto Okręgu Gdańskiego. Czułem się tam jak we wspólnocie, była to radosna celebracja jedności i obecności Kościoła Baptystów w regionie.

Dobrym doświadczeniem była wspólna modlitwa i wspólny śpiew tak licznego Kościoła. Modlono się za zbory Okręgu, o powstanie nowych zborów, o dzieci i młodzież oraz o pokój na Ukrainie. Uroczystość prowadził pastor Krzysztof Wantuch z gdańskiego I Zboru, a krótką refleksją podzielił się Przewodniczący Rady Okręgu prezb. Krzysztof Osiecki. Podzieliłem się rozważaniem na podstawie Wielkiego Posłannictwa czyli ostatnich wersetów Ewangelii Mateusza, gdzie 4 razy pada zwrot "wszystko" (πᾶσα, πάντα, πάντα, πάσας) i jest to - a przynajmniej powinno być - bardzo dla nas znaczące. Pan Jezus Chrystus mówi, że dana jest Mu "WSZELKA moc na niebie i na ziemi", "pozyskujcie uczniów wśród WSZYSTKICH narodów ucząc je WSZYSTKIEGO", co Pan nam przykazał, bo ON jest z nami "po WSZYSTKIE dni". Zachęcałem do korzystania z zasobów Tego, który ma WSZELKĄ moc, by pamiętać, że nasze posłannictwo nie kończy się lokalnie, ale że skierowani jesteśmy do WSZYSTKICH narodów. Mamy też głosić nie tylko ulubione fragmenty Biblii, ale WSZYSTKO, co Pan nam polecił, a szczególnie Osobę i dzieło Jezusa Chrystusa czyli Jego Ewangelię...a cokolwiek się dzieje i jakkolwiek wysoka jest cena mamy pamiętać, że Jezus jest z nami we WSZYSTKICH dniach, tak jak był z uczniami kiedyś, tak samo i dziś jest z nami. Po nabożeństwie rozpoczął się czas wspólnych rozmów, których odbyłem całkiem sporo oraz czas posiłku.

W drodze do Warszawy zatrzymałem się w Centrum Chrześcijańskie w Świętajnie, gdzie spotkałem się z prezb. Andrzejem Sewerynem oraz przekazałem kolejny karton piłek dla dzieci ukraińskich uchodźców. Po rozmowie z koordynatorami Ośrodka wyruszyłem do domu.

W środę rano wraz z prezb. Mateuszem Wicharym wylecieliśmy do Budapesztu na spotkanie z przywódcami bratniej unii baptystycznej. W rozmowach wziął udział prezydent węgierskich baptystów Janos Papp oraz przedstawiciele unii i seminarium. Polska i Węgry są geograficznie ulokowane w "obszarze pomiędzy" czyli na styku Europy Zachodniej i Wschodniej. Omawialiśmy bieżącą sytuację, nie tylko w kontekście kryzysu związanego z wojną na Ukrainie, ale także kryzysu moralnego i przemian społecznych. Wśród tematów były teologia i etyka czyli zmiany i trendy w moralności i w
zachowaniach uważanych za akceptowalne dziś, a nieakceptowalne jeszcze kilka dekad temu, rozmawialiśmy o edukacji, zarówno dzieci i młodzieży jak i dorosłych pod kątem współpracy budapesztańskiego seminarium i WBST oraz o aktywności społecznej i możliwej współpracy BACH, HBA i innych baptystycznych organizacji tego rodzaju.

Miałem okazję uczestniczyć w ceremonii upamiętniającej zmarłego niedawno Sándora Szenczy'ego, założyciela Hungarian Baptist Aid / a Baptista Szeretetszolgálat angol oldala czyli węgierskiego odpowiednika BACh (Baptystycznej Akcji Charytatywnej), z których to wzorów węgierskich obficie czerpaliśmy i wciąż czerpiemy. Ceremonia zgromadziła nie tylko ludzi Kościoła, ale także przedstawicieli węgierskiej polityki, nauki i organizacji społecznych. Podczas oficjalnej części nie zabrakło mocno ewangelizacyjnego kazania, którego na pewno nie można było nazwać "politycznie poprawnym" w dzisiejszej Europie. W tych dniach spotykali się tam także misjonarze European Baptist Federation, więc spotkaliśmy się także na roboczych rozmowach z sekretarzem generalnym EBF. Rozmowy trwały do późnych godzin nocnych, a od rana jeszcze mieliśmy kilka spotkań z misjonarzami.

Tymczasem w Warszawie firma E'Leclerc przeprowadza akcję zbiórki darów dla ukraińskich uchodźców, które to dary przekazywane są Baptystycznej Akcji Charytatywnej, która dystrybuuje je potrzebującym. Módlmy się o zbliżającą się akcję letną i starajmy się w naszych zborach i w ośrodkach zapewnić jak najlepsze warunki dla wypoczynku dzieci i młodzieży, módlmy się o organizatorów, wychowawców i kierowników tych obozów i kolonii.

Boże! Błogosław Twój Kościół w Polsce, na Ukrainie, w Europie i na świecie! Tylko Tobie chwała!
- prezb. Marek Glodek