fbpx
Refresh 2021

Refresh 2021

Wydrukuj Email

Krótka relacja z czwartej edycji konferencji Refresh w Warszawie.

Czy widziałeś kiedyś młodego człowieka, który z ekscytacją w oczach i w pełnym zaangażowaniu śpiewa Bogu na chwałę stare chrześcijańskie hymny, jednocześnie z radością śpiewa również w pięknie oświetlonej sali pieśni w nowoczesnym brzmieniu? Dzisiaj jest tylko kilka miejsc, w których pieśni naszych ojców budzą u młodzieży równe zainteresowanie, co nowoczesne utwory zespołów uwielbieniowych. Jednym z takich cudownych miejsc jest Festiwal ReFresh. Właśnie na to wydarzenie co roku młodzież z całej Polski zjeżdża się do warszawskiej Radości, aby na terenie naszego kościelnego ośrodka, wspólnie doświadczać Bożego działania. W tym roku, po przerwie spowodowanej lockdownem, wszyscy odczuliśmy, że wydarzenie miało naprawdę szczególny charakter.

Tak jak co roku, filarem festiwalu były poranne i wieczorne wykłady, których tematem była istota i atrybuty Boga w Trójcy. Tym razem prowadzone przez pastora Łukasza Woźniaka (KChB w Poznaniu), Macieja Białeckiego (KChB w Gdańsku), pastora Sławomira Foksa (KECh w Warszawie) i pastora Mateusza Jakubowskiego (KCh w Polkowicach). Istotną rolę odegrał również niesamowity czas śpiewu i modlitwy prowadzony przez zespół uwielbieniowy z poznańskiego Kościoła Na Skale (VII zbór KChB w Poznaniu). Z dnia na dzień dało się odczuć, jak treści kazań i modlitw wywierają wpływ na zachowanie młodzieży. Festiwal pełen był atrakcji: emocjonujące turnieje sportowe, głośne koncerty, walki na pistolety laserowe i szalone gry integracyjne. Wszystkie te aktywności nie osłabiały jednak ani trochę uświęceniowych pragnień uczestników. Raczej czas odpoczynku i rozrywki szedł w parze z duchowym dojrzewaniem. Festiwal uczył nas przede wszystkim tego, jaki jest Bóg - Suwerenny, Trójjedyny, Święty i Łaskawy w swojej miłości. Uczestnicy mogli poznawać praktyczny aspekt tych treści i uzupełniać je o to, czego nauczyli się podczas licznych warsztatów i porannych rozważań. Oprócz młodzieży, na miejscu było również sporo rodzin z małymi dziećmi. Wydarzenie było dobrze przygotowane również pod ich obecność. Specjalny pokój zabaw i ekrany z transmisją umożliwiały rodzicom uczestnictwo we wszystkim, co działo się na głównej sali. Słowem, festiwal ReFresh był miejscem dla każdego, kto w duchu czuł się młody. Treści były głębokie i zorientowane na Bogu. Koncerty były głośne i porywały tłumy. Zabawa była przednia i wartościowa z perspektywy budowania relacji z wierzącymi. Nieplanowane duchowe rozmowy były liczne, a organizatorzy czuli się prawdziwie błogosławieni tym jak potoczyły się losy festiwalu.

Nasuwa się więc pytanie, jak dalej będzie się kształtować to niezwykłe, zorientowane na Bogu wydarzenie? Na własnej skórze doświadczyliśmy tego, jak kościoły z całej Polski łączą się w działaniu, błogosławiąc festiwal wolontariuszami, modlitwami, finansami i pomysłami. Nasze serce przepełnia wdzięczność za te wszystkie przejawy otwartości, życzliwości i współpracy. Chcemy się rozwijać, ponieważ czujemy, że w tej przestrzeni, nie tylko napotykamy wiele otwartych drzwi, ale i odnajdujemy olbrzymie palące potrzeby. Młodzież wciąż pragnie i potrzebuje przesłania Ewangelii. Błogosławione są również stopy tych, którzy wyjdą młodym ludziom na przeciw. Jeśli chcesz się przyłączyć do wspólnego dzieła, upewnij się, że twój zbór wie o wydarzeniu i że obserwujecie go w mediach społecznościowych. Bardzo by nam również pomogło, gdybyście jako wspólnota postanowili zarezerwować czas 12-15 sierpnia 2022 roku, jako czas wolny od innych młodzieżowych inicjatyw! To w tym terminie, jeśli Bóg da, odbędzie się przyszłoroczny festiwal, na który serdecznie zapraszamy!

Maciej Białecki

 

 

Więcej zdjęć z konferencji dostępnych na stronie Refresha na Facebooku.