fbpx
Ojcze nasz - relacja z konferencji kobiet

Ojcze nasz - relacja z konferencji kobiet

Wydrukuj Email

„Ojcze Nasz” to tytuł Ogólnopolskiej Konferencji Kobiet, która odbyła się w dniach 15-17 października 2021 roku w przepięknym miejscu, jakim jest Ośrodek Radość w Warszawie. Tematem przewodnim konferencji był fragment Ewangelii Mateusza 6:9-13, który mówi o modlitwie. Jesteśmy wdzięczne Bogu, że Konferencja mogła się odbyć, a sytuacja związana z pandemią nie zakłóciła tego wydarzenia.

Ponad 130 kobiet przyjechało z kilkudziesięciu miast i z różnych społeczności. Bardzo budujące jest to, że co roku na naszych konferencjach pojawiają się nowe twarze. Cieszy nas też, że konferencja łączy wszystkie pokolenia. Przyjeżdżają młode kobiety i te w jesieni swojego życia, mamy z córkami, babcie z wnuczkami, teściowe z synowymi. Jest to czas prawdziwie siostrzanych relacji, podtrzymywania starych przyjaźni i zawierania nowych. Jest to czas uczenia się od siebie nawzajem, dzielenia się świadectwami Bożego działania, czas wspólnoty, czas radości i niejednokrotnie czas wspólnych wzruszeń.

W piątkowy wieczór konferencję rozpoczął Przewodniczący Rady Kościoła, prezbiter Marek Głodek. Wygłosił inauguracyjne kazanie, w którym pokazał jakie znaczenie miała modlitwa w Starym Testamencie, omówił zapisany w Ew. Mateusza wzorzec jakim mają się modlić uczniowie Chrystusa. I zachęcił nas do refleksji co dzisiaj znaczą te słowa dla nas, czy w modlitwie koncentrujemy się na Bogu, czy na samych sobie. Było to bardzo poruszające. Prezbiter również pobłogosławił czas tej konferencji i wzniósł modlitwę o nasze uczestniczki. Tego wieczoru zachętą do trwania w zachwycie nad Bożym miłosierdziem i pozostawania we wdzięczności Bogu za dzieło Chrystusa podzieliła się Przewodnicząca Rady Służby Kobiet Edyta Hajszprych. Wieczór zakończyłyśmy wspólnie z Moniką Jastrzębską, która poprowadziła integrację zachęcającą nas do poznania siebie nawzajem.

Sobotni i niedzielny ranek to czas „porannych inspiracji”. W tym roku prowadziły je dla nas Miriam Ciesielska i Joanna Skobel. Wspólnie rozpoczęty dzień przy Bożym Słowie i modlitwie to cudowny czas. Po śniadaniu wysłuchałyśmy wykładu głównego Ewy Seweryn pt. „Czy Modlitwa Jezusa to twoja modlitwa?" Ewa w swoim wykładzie bardzo dokładnie omówiła wszystkie aspekty wzoru modlitwy, jaki zostawił Chrystus. Z właściwą sobie dbałością o szczegóły przeprowadziła nas przez tekst z Ew. Mateusza 6:9-13. Wydawać by się mogło, że treść tego fragmentu jest nam dobrze znana, a jednak po tym wykładzie mogłyśmy odkryć obszary, w których jest jeszcze wiele pracy przed nami.

Sobotnie przedpołudnie to również czas warsztatów i seminariów. Do wyboru były cztery tematy związane z czterema głównymi tematami Modlitwy, której uczył Jezus, mianowicie: uwielbienie, dziękczynienie, wybaczenie, proszenie. Warsztat „Jak uwielbiać Boga?” prowadziła Hania Cieślar. Hania jest osobą, która bardzo chętnie służy swoją wiedzą i obdarowaniem na naszych konferencjach. Na jej warsztatach zawsze odkrywamy coś odświeżającego i głębszego w Słowie Bożym. Tak było i tym razem. Danusia Nazaruk prowadziła warsztat „Wdzięczna kobieta... trudno o taką?”. Danusia pomogła nam zrozumieć, co znaczy zalecenie Pawła „za wszystko dziękujcie”. Pokazała też czym jest wdzięczność, a czym niewdzięczność opierając się na historiach z życia wziętych. Seminarium „Ojcze nasz... aby nie dotknął mnie ból” poprowadziła Anna Bilińska. Na podstawie własnych doświadczeń mówiła o wartości modlitwy w najtrudniejszych momentach życia. Mogłyśmy na nowo poznać modlitwę Jabesa. Alina Woźniak w warsztacie „Odpuść nam nasze winy, jako i my...” zajęła się trudnym tematem wybaczenia. Dowiedziałyśmy się czym jest przebaczenie, co daje nam przebaczenie, a także czym jest Boże odpuszczenie win.

Po obiedzie miałyśmy czas wolny od wykładów, ale mogłyśmy wspólnie uczestniczyć w nieco innych aktywnościach. Część z kobiet wzięła udział w zajęciach chóru, które prowadziła Karolina Trusiewicz. Uczestniczki nauczyły się dwóch przepięknych pieśni, których wykonanie uświetniło niedzielne nabożeństwo. Inna grupa kobiet miała zajęcia taneczne, które prowadziła siostra Karolina Szafran. Ponieważ pogoda dopisała, te zajęcia na świeżym powietrzu sprawiły siostrom dużo radości. Nowością na tegorocznej konferencji był „pokój modlitwy”. Przeznaczyłyśmy jedną salę, w której Aneta Lubińska prowadziła modlitwę z kobietami, które potrzebowały takiego wyciszenia i wsparcia. Okazało się, że było to Bożą odpowiedzią na potrzeby uczestniczek i „pokój modlitwy” będzie stałym punktem naszych przyszłych konferencji. Miałyśmy też możliwość odwiedzić stoiska z książkami. Wydawnictwo „Wspólnota Drzewo Oliwne”, księgarnia Bogulandia oraz księgarnia Wydawnictwa „Słowo Prawdy” są zawsze obecne na naszych konferencjach, a ich pozycje cieszą się dużym powodzeniem.

Było też sporo czasu w czasie wolnym na rozmowy przy kawie i przepysznych domowych wypiekach, które przywiozły uczestniczki konferencji. Dziękujemy, że siostry z nawet bardzo odległych zakątków przywiozły ze sobą te pyszności. W tym miejscu też wspomnę o dekoracji naszej głównej sali konferencyjnej. Jak co roku możemy liczyć na zdolności dekoracyjne siostry Urszuli Przybylskiej. A dzięki fotorelacji Agnieszki Farynowskiej konferencyjne wspomnienia będą nam jeszcze długo towarzyszyć. To piękne, że Bóg każdą z nas inaczej obdarował, a talenty możemy używać dla Jego chwały.

Sobotnie popołudnie rozpoczęłyśmy dyskusją panelową pt. „Modlitwa w życiu kobiety”, którą poprowadziła Ania Grzesiak-Sroka, a uczestniczkami panelu były: Anna Wakuła, Hania Szumigała i Milena Neumann. To cenne, kiedy możemy widzieć jak w życiu sióstr modlitwa realnie wpływa na ich decyzje, jaka jest dla nich ważna, jak wytrwać w modlitwie. Po kolacji czekała na nas nie lada atrakcja. Przepiękny wieczór z monodramem Cieszki Żółtko pt. „Twarzą w twarz". Cieszka opowiedziała w nim historię pewnej kobiety, ale myślę, że tak naprawdę historię każdej z nas. Sztuka poruszyła nasze serca, dała impuls do refleksji i na długo pozostanie w naszej pamięci. Sobotni „Wieczór świadectw” to kolejna stała pozycja konferencji. W tym roku połączony został z wieczorem uwielbienia. Oprawę muzyczną konferencji prowadziła grupa młodych sióstr z Kościoła na Skale w Poznaniu. Dziewczyny są niezwykle utalentowane i dziękujemy, że mogły usługiwać swym darem. Było to bardzo wzruszające móc śpiewać wspólnie przepiękne utwory, które były przeplatane świadectwami Bożego działania, wysłuchanych modlitw, trwania przy Bogu pomimo trudnych przeżyć. Tego wieczoru zawsze jest dużo radości, ale też łez. Cieszymy się z radującymi i płaczemy z płaczącymi.

Niedzielny poranek to czas społeczności jeszcze przed nabożeństwem. Mogłyśmy wysłuchać rozważania Ani Grzesiak-Sroki o wymiarze wspólnotowym modlitwy. Był to też czas na dzielenie się informacjami co dzieje się w zborach, mogłyśmy wysłuchać relacji z konferencji kobiet, która odbyła się w Krakowie w ostatnich dniach. Zostały też przekazane materiały, które są pomocne w zorganizowaniu Światowego Dnia Modlitwy Kobiet w poszczególnych zborach. Biuletyn jest również dostępny online - proszę pisać na adres Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..

Konferencję zakończyłyśmy nabożeństwem wraz ze Zborem „Wspólnota Radość”. Kazaniem kończącym nasze wydarzenie usłużył, z wrodzoną ekspresją, prezbiter Mateusz Wichary. Podczas rozważania pastor podjął bardzo ważny temat „Co to oznaczało dla Jezusa, że Bóg jest Jego Ojcem?”. Kiedy wydawało się, że temat konferencji został wyczerpany, to kazanie brata Mateusza jeszcze bardziej uwypukliło nam, że Jezus jest najwspanialszym, najdoskonalszym wzorem do naśladowania, we wszystkim. Przypomniałyśmy sobie również, że jesteśmy Bożą rodziną. Jak to ważne, żeby o tym pamiętać. Szczególnie w trudnych czasach.

Bardzo dziękujemy, że odpowiedziałyście na nasze zaproszenie i mogłyśmy razem spędzić ten cudowny czas. Dziękujemy wszystkim usługującym na naszej konferencji. Dziękujemy Bogu, że możemy Wam służyć. Do zobaczenia za rok! Termin przyszłorocznej konferencji to 7-9.10.2022 r.

Zdjęcia z konferencji dostępne TUTAJ