Wizyta we Wrocławiu
W sobotę 16 listopada udałem się do Wrocławia, by w czasie niedzielnego nabożeństwa służyć Słowem Bożym w I Zborze KChB we Wrocławiu
Przy okazji mojego pobytu spotkałem się w sobotę z przedstawicielem ukraińskiej społeczności, bratem Romanem Sepitą. Ukraińska wspólnota spotyka się w budynku I Zboru KChB przy ul. Kłodnickiej 2. To było dobre spotkanie, które zachęciło nas do wspólnej modlitwy o prowadzoną misję wśród osób przybyłych do naszego kraju ze wschodu.
Wieczorem odbyłem jeszcze robocze spotkanie z pierwszym pastorem I Zboru KChB we Wrocławiu Michałem Domagałą i jego małżonką Agnieszką. Mogliśmy wspominać wydarzenia z naszej wspólnej przeszłości w służbie Chrystusowi, ale również cieszyć się z tego, co Bóg czyni dzisiaj w naszym życiu. Z zainteresowaniem słuchałem o szerokim zakresie służby prowadzonej przez ten zbór i jego planach. Ja również dzieliłem się tym, co dzieje się w wielu obszarach służby naszego Kościoła jako całości.
W niedzielę miałem przywilej spotkać się z całym zgromadzonym zborem. W czasie nabożeństwa, usługiwały zarówno dzieci (ucząc nas fragmentu z Nowego Testamentu), jak i dorośli, którzy prowadzili śpiew, modlili się, nauczali i opowiadali o działaniach i planach zboru. Miałem przywilej opowiedzieć o projektach misyjnych które realizują chrześcijanie z naszych zborów, którzy są wspierani przez swoje zbory i nasz Kościół. Działania te mają miejsce zarówno w kraju, na naszych placówkach, jak i poza jego granicami na stacjach misyjnych w Europie, w Azji i w Afryce. To budująca wiadomość, że możemy być częścią wielkiej Bożej Rodziny, która służy tam, gdzie Bóg ją kieruje. Dlatego w drugiej części mojego wystąpienia podzieliłem się Słowem Bożym w oparciu o fragment z ewangelii Mateusza 28,18-20, zachęcając zgromadzonych do odkrycia i uaktywnienia (przez posłuszeństwo Bogu!), swojego własnego powołania. Nigdy nie jest za późno, by służyć w Bożych szeregach! Po nabożeństwie I Zboru odwiedziłem także społeczność ukraińską, aby przekazać im kilka słów zachęty i pobłogosławić modlitwą.
Dziękuję Panu Jezusowi za Was, Zborze Pański we Wrocławiu. Niech Bóg Was posila i natchnie NADZIEJĄ, szczególnie wobec tych wyzwań, które są Waszym udziałem we współczesnym świecie. Niech wielu ludzi pozna przez Was Chrystusa tak, jak On chce być poznany! Ufajcie Mu i służcie mieszkańcom tego pięknego miasta. Pozostaję w modlitwie o Was.
Spotkanie w MSWiA
W poniedziałek, 18 listopada reprezentowałem nasz Kościół w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji, gdzie odbyło się posiedzenie Komisji Wspólnej Przedstawicieli Rządu Rzeczypospolitej Polskiej oraz Polskiej Rady Ekumenicznej. Obradom współprzewodniczyli: wiceminister Tomasz Szymański oraz superintendent, bp Andrzej Malicki, zwierzchnik Kościoła Ewangelicko-Metodystycznego w RP, prezes Polskiej Rady Ekumenicznej.
Podczas tego posiedzenia omówiono kwestie związane z nauczaniem religii w szkołach oraz z Funduszem Kościelnym. Było to bardzo konstruktywne spotkanie, w czasie którego obie strony w swoich wypowiedziach okazywały sobie szacunek i troskę o najlepsze rozwiązania dotyczące tych dość trudnych zagadnień. Pozostańmy w modlitwach o Kościół i rządzących w naszej Ojczyźnie.
Spotkanie z misjonarzami z USA
Po posiedzeniu w MSWiA w godzinach wieczornych spotkałem się jeszcze z niesamowitymi ludźmi, którzy od lat realizują wspaniałą Bożą misję:
James Gilbert z Florydy w USA który niósł ewangelię Chrystusa do 62 krajów na całym świecie przez 55 lat, zarówno przez słowo, jak i muzykę. Po raz pierwszy przyleciał do Polski w 1972 roku z zespołem muzycznym Living Sound z posługą, która miała wielki wpływ na nasz naród w latach poprzedzających naszą wolność. Brat James jest też autorem znanej piosenki „Miłość Bożą w sercu swym dzisiaj mam”.
Fred Heumann, teolog i muzyk, podróżował po świecie dla Chrystusa od początku lat 70., najpierw z chrześcijańskim zespołem muzycznym Continental Singers, a później ze swoją formacją Wings of Light. Fred jest wykwalifikowanym profesorem seminarium w dziedzinie kultu, czyli sprawowania posługi oddawania chwały Bogu. Przez ostatnie 12 lat poświęcał ok. 2 miesięcy każdego roku na nauczanie w Seminarium Ewangelicznym w Kijowie i Lwowie na Ukrainie. Podczas pobytu w Polsce zarówno James Gilbert, jak i Fred Heumann połączyli wiele swoich wysiłków duszpasterskich z polskim muzykiem i misjonarzem, Janem Barczukiem.
Jan Barczuk to były członek chrześcijańskiego zespołu muzycznego (sprzed lat) - Grupy Mojego Brata… (może ktoś pamięta...). Przez wiele lat był pastorem uwielbienia w Kościołach w USA, a obecnie pracuje w organizacji misyjnej Pioneer Bible Translators, gdzie jest jednym z dyrektorów i zajmuje się rekrutacją, szkoleniem i wysyłaniem misjonarzy na misję do różnych krajów świata. (https://pioneerbible.org/)
Było to bardzo budujące spotkanie, w czasie którego dzieliliśmy się świadectwami Bożego działania i realizowanych misji w różnych krajach, w których głoszony jest Chrystus.
Mimo późnego czasu warto było przebywać w gronie Bożych ambasadorów i budować swoją wiarę. Niech Wam, bracia, Bóg błogosławi i używa nas wszystkich dalej - Jemu na chwałę, a ludziom dla zbudowania. Przyjdź Panie Jezu! To był kolejny długi dzień.
Kancelaria Rady Kościoła, 19 listopada - piękna „proza” kancelaryjnych odpowiedzialności na rzecz Kościoła w całości. Pozostaję w modlitwie o Was, Bracia i Siostry w Chrystusie i zachęcam - módlcie się też o nas, o służbę Rady Kościoła w jej różnych odpowiedzialnościach.
- prezb. Marek Głodek