Witamy na stronie | Przyjdź Królestwo Twoje w nas i przez nas

 • image

  Światowy Indeks Prześladowań
  odsłania tragiczny los chrześcijan

  Nie możemy uznać tego, że ćwierć miliarda chrześcijan na świecie cierpi poważne prześladowania, za pewien stały element naszych czasów, któremu nie sposób zaradzić. Nie zapomnijmy o tych, którzy wydają swoje chrześcijańskie świadectwo w najtrudniejszych warunkach, płacąc za swoją wierność Chrystusowi cenę, która jest dla nas nie do wyobrażenia.

  Czytaj więcej
 • image

  Miesięcznik Słowo Prawdy
  Prenumerata 2019

  Zachęcamy do prenumeraty naszego miesięcznika "Słowo Prawdy" na rok 2019 (w formie papierowej oraz elektronicznej).

  Szczegóły
 •  
 • image

  Baza dobrego nauczania

  Serdecznie zapraszamy do działu z nauczaniem (kazania, wykłady). W każdym tygodniu możecie znaleźć tutaj nowe nagrania.

  Wejdź

Pomysł i pragnienie zorganizowania dużej konferencji dla młodzieży narodził się gronie kilku osób już pod koniec 2014 roku. Przesiadując wtedy w bibliotece Seminarium w Radości przeglądaliśmy archiwalne numery Słowa Prawdy, aby znaleźć informacje o popularnych konferencjach młodzieżowych organizowanych w latach 90 ubiegłego wieku w Elblągu i Białymstoku. Byliśmy zdziwieni, że przez ostatnie kilkanaście lat w naszym kościelnym środowisku nie było tego rodzaju wydarzeń – gromadzących kilkaset młodzieży z całej Polski.

Pierwsze poważne spotkanie organizacyjne konferencji odbyło się w lipcu 2016 roku, kiedy to przez cały dzień w gronie ponad 20 osób dyskutowaliśmy czy w ogóle takie konferencje mają dzisiaj jeszcze sens, a także o potrzebach współczesnej młodzieży oraz naszych pragnieniach i pomysłach.

Zdecydowaliśmy, że chcemy, aby z naszej burzy mózgów powstało coś więcej niż lokalna konferencja, których do tej pory zorganizowaliśmy wiele. Zależało nam na tym, aby zaprosić jak najlepszych mówców i rozpoznawalne zespoły muzyczne, stąd nazwa „festiwal”, która ma podkreślać rangę wydarzenia. Ustaliliśmy, że 24-27 sierpnia 2017 r., czyli w ostatni tydzień przed rozpoczęciem roku szkolnego odbędzie się festiwal dla młodych ludzi. Naszym celem było, aby mogli oni po raz ostatni w wakacje pełne obozów i wyjazdów spotkać się w dużym gronie, aby wysłuchać dobrych wykładów, uwielbiać Boga i bawić się podczas koncertów oraz zdobyć praktyczne umiejętności, które będą mogli wykorzystać w swoim codziennym życiu i służbie zborowej. Miał to być czas duchowego odświeżenia dla wszystkich uczestników. Stąd też nazwa Festiwal Refresh (ang. odświeżenie). Na przygotowania mieliśmy rok, więc od razu zabraliśmy się do pracy i spotykaliśmy wspólnie co najmniej raz w miesiącu, choć jako organizatorzy jesteśmy z różnych części Polski.

Największym wyzwaniem organizacyjnym okazało się zebranie potrzebnych finansów. Wpływy ze sprzedaży biletów pokrywały mniej niż połowę rzeczywistych kosztów, które musieliśmy ponieść. Na resztę musieliśmy znaleźć sponsorów. Kontaktowaliśmy się ze wszystkimi zborami baptystycznymi w naszym kraju z prośbą o wsparcie oraz z wieloma osobami prywatnymi. Nie chcieliśmy prosić o pieniądze z zewnątrz naszego środowiska, ale zależało nam na pokazaniu, że my, polscy baptyści, jesteśmy w stanie już samodzielnie zrobić coś dużego, dobrego i na chwałę naszego Pana – wspólnie, tymi środkami jakimi dysponujemy. Jak się okazało po przeliczeniu wszystkich kosztów, nasz budżet wyniósł 87 tysięcy złotych. Kwota jaką nikt z nas organizatorów nigdy nie obracał. O tym czy udało się ten budżet dopiąć napiszę na końcu niniejszego artykułu.

Przechodząc do samego Festiwalu i jego przebiegu zacznę od tego, że Pan Bóg obdarował nas bardzo dobrą pogodę. Nie było ani zbyt gorąco, ani zbyt zimno (no chyba, że ktoś spał w nocy w namiocie i zapomniał o dresowej piżamie), nie spadła tym czasie też nad Radością ani jedna kropla deszczu, chociaż cała okolica była w piątek zalana.

Bezpośrednie przygotowania na miejscu Festiwalu w ośrodku w Radości rozpoczęliśmy już od środy rano. Przyjechał sprzęt nagłośnieniowy i oświetleniowy, zakupy na posiłki i do kawiarenek. Wydłużyliśmy również podest kaplicy o 3 metry. Dokładaliśmy ławki, tak by wszyscy uczestnicy mogli się zmieścić. Zorganizowaliśmy dwie kawiarenki: jedną na zewnątrz w altanie, a drugą w podziemiu. Wyznaczyliśmy również dwa pola namiotowe, dla każdej z płci. Biblioteka seminaryjna stała się naszym centrum dowodzenia, a wszystkie możliwe sale w seminarium i w ośrodku posłużyły nam na sale warsztatowe i seminaria. Nad dopracowaniem wszystkich tych szczegółów, a następnie bezpiecznym przeprowadzeniem festiwalu oraz utrzymywaniu czystości, stał ponad 20-osobowy sztab wolontariuszy. Wszyscy spisali się na medal.

Od samego rana w czwartek (24 sierpnia) zaczęli się zjeżdżać uczestnicy z całego kraju, których łącznie podczas Festiwalu przewinęło się około 400 osób. Najsilniejszą grupę stanowili gospodarze z Warszawy i duża ekipa z Chełma, która zamówiła sobie specjalnego busa, aby przewiózł ich w obie strony. Oficjalne rozpoczęcia dokonali Łukasz Woźniak oraz Łukasz Wakuła, którzy bardzo dobrze wywiązywali się ze swojej roli jako konferansjerzy przez kolejne spotkania. Wykład inaugurujący wygłosił pastor Zbigniew Niemasik ze zboru w Gdyni. Wszystkie sześć kazań z sesji plenarnych tematycznie omawiać osoby ze Starego i Nowego Testamentu w odniesieniu do Jezusa Chrystusa. Tak też pierwszy mówca rozpoczął od Adama, a następnie: Mojżesza – Bartosz Sokół (KCh w Katowicach), Abrahama – pastor Marcin Górnicki (KChB w Białymstoku), Józefa – pastor Sławomir Foks (KECh w Warszawie), Piotra - Mateusz Nowacki (KChB w Gdyni) oraz Pawła – Dawid Muszkiet (KChB w Mińsku Mazowieckim). Wszystkie wykłady zawierały przesłanie ewangelizacyjne lub mające charakter wyzwania i były dobrze przedstawione.

Drugim istotnym elementem Festiwalu były warsztaty. Odbywały się one przez dwa dni w dwóch półtoragodzinnych blokach. W każdej sesji należało wybrać jeden z 7-9 dostępnych tematów, a łącznie 28 na całym Refresh’u (m.in. na temat: „Jak studiować Biblię?”, „Pop-kultura, młodość, Kościół”, „Wokal”, „Reacja wiara-nauka”, „Małżeństwo, czy da się do tego przygotować?”, „Twoje miasto, twoja misja”, „4 problemy ateizmu”). Wydaje mi się, że te merytoryczne punkty programu były naszą najmocniejszą stroną. Osoby prowadzące kolejne spotkania były bardzo dobrze przygotowane, uczestnicy mogli wybrać temat, który najbardziej ich interesował, a następnie aktywnie mogli uczestniczyć w zajęciach zadając pytania i rozmawiając z prowadzącymi.

Każdy z trzech dni festiwalowych kończył się koncertem. Pierwszego dnia rapował Tau – swego czasu wschodząca gwiazda polskiej sceny hip-hopowej, który nawrócił się kilka lat temu i nadal używa swojego talentu i muzyki, jednak teraz nie na swoją chwałę, lecz Bożą. Drugiego dnia śpiewał chór TGD prowadzony przez Piotra Nazaruka, a ostatniego – występował Mate.O wraz z zespołem. Na każdy koncert zsuwaliśmy wszystkie krzesła w kaplicy, przez co zrobiła się spora przestrzeń do aktywnego zaangażowania w to co działo się na scenie. Ważnym dla nas jako organizatorów było to by artyści potrafili wciągnąć naszą młodzież do swojego performance, która spośród niektórych środowisk ewangelikalnych jest uważana za sztywną. A na jakich koncertach młodzi mają skakać, jeśli nie na chrześcijańskich i z kim mają się wyszaleć, jeśli nie ze swoimi braćmi i siostrami w Chrystusie? I choć co do niektórych rzeczy, którymi dzielili się artyści można by się przyczepić, to wiedząc, że nie każdy muzyk jest teologiem, uważamy, że koncerty – zarówno od strony muzyków, jak i publiczności przeszły nasze oczekiwania.

To co jednak wszyscy chwalili sobie podczas Refresh’a, a co moim zdaniem było jedną z najważniejszych kwestii, to tzw. „klimat”, którego jednak nie da się zaplanować i sztucznie wytworzyć. Przed cztery dni trwania Festiwalu, przy tak dużej liczbie uczestników nie pojawiły się żadne problemy. Wprost przeciwnie. Panowała bardzo przyjacielska, swobodna atmosfera, bez poczucia nadęcia ze strony kogokolwiek, czy próby zaimponowania innym. W czasie wolnym czuć było festiwalową atmosferę: tu, ktoś grał we freesbe, tam w siatkówkę, jedni rozmawiali, inni przesiadywali w kawiarence. Ponadto na festiwalu pojawiło się około dziesięciu rodzin z małymi dziećmi, dzięki czemu mieliśmy całe spektrum wiekowe uczestników.

Festiwal Refresh był dla mnie najlepszym wydarzeń jakie mogłem współorganizować do tej pory. Wymagał on bardzo dużo pracy od całego komitetu organizacyjnego, poświęcenia mnóstwa wolnego czasu i własnych pieniędzy. Jednak to wszystko opłaciło się! Pan Bóg wiele nas nauczył podczas całego roku przygotowań. Najważniejszymi lekcjami była dla mnie nauka pokory, umiejętności współpracy z innymi i wiara w to, że Bóg zatroszczy się o to, na co nie mamy żadnego wpływu. Taką kwestią były m.in. wspomniane pieniądze. Na miesiąc przed rozpoczęciem Refresh’a brakowało nam ok. 30 tysięcy złotych i całe to wydarzenie wisiało na włosku. Byliśmy jednak przekonani, że to co robimy jest dobre i jest nakierowane na wydawanie dobrych owoców. Postanowiliśmy ufać Bogu w tym, że On nas zaopatrzy i nie przestawaliśmy w szukaniu sponsorów oraz i proszeniu zbory o wsparcie finansowe. W dniu rozpoczęcia Festiwalu byliśmy przekonani, że wciąż brakuje nam ok. 15 tysięcy złotych do dopięcia budżetu. Jednak gdy w niedzielę, po zakończeniu całego wydarzenia i posprzątaniu ośrodka usiedliśmy do zsumowania wszystkich wpływów i wydatków, okazało się, że mamy dokładnie tyle, ile potrzebowaliśmy! Udało nam się zebrać, dzięki Bożej łasce, 87 000 zł. Kwota jaką mieliśmy i jaką należało uregulować różniła się tylko o kilka złotych. Kiedy zdaliśmy sobie z tego sprawę, to łzy napłynęły nam do oczu z wdzięczności Bogu za ten cud, którego staliśmy się świadkami. Jako organizatorzy jesteśmy tym bardziej, zachęceni i zmotywowani do planowania kolejnego Refresha za rok. Dziękujemy Bogu za wszystko czego nas nauczył, za Jego opiekę nad Festiwalem i mnóstwo błogosławieństw dla nas i uczestników.

W sposób szczególny chciałbym również podziękować wszystkim, którzy włączyli się w organizację, pomogli nam na różne sposoby i wspierali modlitwami. Dziękujemy wszystkim wolontariuszom, a także siostrom z Białegostoku, które wzięły na siebie odpowiedzialność przygotowywania posiłków. Dziękuję wszystkim indywidualnym osobom, które wsparły nas finansowo oraz zborom: I w Białymstoku, w Nakle nad Notecią, I w Warszawie, w Wiśle, w Głogowie, w Mińsku Mazowieckim, w Warszawie Radość, „Kościół na Skale” w Poznaniu, w Sopocie, w Bornem Sulinowie, w Chojnicach, w Bartoszycach, w Łodzi. Bogu niech będzie chwała!

 

 • Służba Kobiet

  „Bycie kobietą nie czyni ze mnie chrześcijanki innego rodzaju, lecz bycie chrześcijanką czyni ze mnie inny rodzaj kobiety.” - E. Elliot. Już wkrótce zapraszamy do sekcji poświęconej Służbie Kobiet w naszym Kościele.

  Zapraszamy wkrótce

 • Służba Katechetyczna,
  Duszpasterstwo Młodzieży

  Młode pokolenie jest ważną częścią naszego Kościoła. Chcemy podkreślać rolę Boga w ich życiu i przybliżać je do Chrystusa od najmłodszych lat.

  Zapraszamy wkrótce

 • Wyższe Baptystyczne Seminarium Teologiczne

  Wyższe Baptystyczne Seminarium Teologiczne w Warszawie (WBST) jest wyższą uczelnią naszego Kościoła, stawiającą sobie za cel wszechstronne przygotowanie wyznawców Jezusa Chrystusa do służby chrześcijańskiej.

  Zobacz więcej

 • Wydawnictwo "Słowo Prawdy"

  Wydawnictwo "Słowo Prawdy" istnieje na rynku od 1925 roku i nieprzerwanie publikuje miesięcznik pod tą samą nazwą oraz książki, których celem jest lepsze poznanie Boga, zrozumienie Jego istoty, a także rozwijanie się w swej wierze i ciągłe doskonalenie.

  Zobacz więcej

115

Kościół Chrześcijan Baptystów to ponad 115 wspólnot w całym kraju. Dołącz do nas!


Chrystus
Biblia
Nowe życie

O co chodzi baptystom?

Poznaj siedem wartości, którymi się kierujemy.
Więcej

Kim jesteśmy

Poznaj bliżej nasz Kościół
Wkrótce

Nasza historia

Sprawdź skąd pochodzimy i jaka jest nasza historia w Polsce i na świecie.
Sprawdź