Witamy na stronie | Przyjdź Królestwo Twoje w nas i przez nas

Nigeria - szansa dla pokutujących ekstermistów

Członkowie terrorystycznej organizacji Boko Haram, którzy poddali się i żałują swoich zbrodniczych czynów, trafią do ośrodków rehabilitacyjnych i zostaną włączeni do społeczeństwa. 7. kwietnia br. 800 członków tej organizacji, cierpiąc głód, wyraziło skruchę i poddało się wojskom rządowym. „Wojujący Boko Haram to sprawa duchowa, to sprawa serca i indoktrynacji. Nasz rząd zrobił to, co dobry rząd może zrobić” – powiedział Ayanrinola, przedstawiciel tamtejszych baptystów. Nie wiadomo tylko, czy władze pozwolą na głoszenie ewangelii w tych ośrodkach.

Dotąd wojska nigeryjskie uwolniły 11.595 osób porwanych przez Boko Haram, ale ponad 200 uczennic porwanych w kwietniu 2014 roku nadal nie odnaleziono. Prawie 2,8 mln ludzi zostało wypędzone ze swoich domów. Od 2009 roku organizacja ta zamordowała w północnej Nigerii prawie 20.000 osób. Jak podaje Globalny Indeks Terroryzmu w 2014 roku ekstremiści z Boko Haram zamordowali 6.664 osób, zaś Państwo Islamskie w tym samym roku – 6.073 osoby. Terroryzm w Nigerii prowadzą pasterze fulani, którzy w 2014 roku pozbawili życia 1.229 osób, a w lutym tego roku w stanie Benue zabili 300 chrześcijańskich rolników (Baptist Press).

Ukraina - zbory w Kijowie i okręgu kijowskim

W ubiegłym roku w Kijowie i kijowskim okręgu odbyło się sześć regionalnych konferencji. Michajło Andraszko, okręgowy prezbiter tego regionu poinformował o sytuacji Kościoła. W okręgu kijowskim i mieście Kijowie znajduje się 184 zbory i tyle pastorów, którzy im przewodzą. Są też zbory obsługiwane przez jednego pastora. Ale tyle pastorów nie wystarcza do obsługi wszystkich punktów misyjnych. Powstają też nowe zbory, rozwija się praca w dużych wioskach. Jednak Kijów, jako miasto stołeczne, przyciąga najwięcej ludzi i tu skupia się główna praca. Znajduje się tam 35 zborów i 10 nowych grup, które wkrótce staną się zborami. Zbory w Kijowie realizują wizję „Kijów 30” – założenie 30 nowych zborów. Zbory baptystyczne żywo reagują na potrzeby społeczne. Przesiedleńcy ze wschodu zorganizowali trzy zbory. Powstało też wśród nich jedenaście grup studiowania Biblii. Dwie takie grupy już stały się samodzielnymi zborami. Wielu przybyłych już w Kijowie nawróciło się i przyjęło chrzest (ecbua.info).

Nigeria - misyjna i edukacyjna działalność baptystów

Świadectwo baptystyczne przybyło tam w 1850 roku przez amerykańskiego misjonarza Thomasa Jeffersona Bowena. Obecnie do Nigeryjskiej Konwencji Baptystów (NKB) należy prawie 10.000 zborów, liczących łącznie 3,5 mln członków. NKB jest zaangażowana w misję krajową i zagraniczną. Jej misjonarze są w takich krajach jak Ghana, Benin, Wybrzeże Kości Słoniowej, Mali, Sierra Leone, Mozambik, Czad, Burkina Faso i Południowy Sudan. Są oni też w Anglii, w USA i innych krajach. NKB prowadzi ośrodek rehabilitacyjny, kilka szpitali, rozsiane po całym kraju instytucje medyczne, szkoły pielęgniarek. Baptystyczny Ośrodek Medyczny w Ogbomoszo jest jednym z ważniejszych szpitali w Afryce Zachodniej. NKB założyła tysiące instytucji edukacyjnych, posiada pięć seminariów teologicznych. A Uniwersytet Bowena w mieście Iwo, okręgu Osun, realizuje program akademicki, zatwierdzony przez Komitet Nigeryjskich Uniwersytetów, zaś Bank Bowena „pomnaża środki Królestwa dla rozwoju Królestwa”. NKB inwestuje w media i publikacje, jej stacja radiowa pracuje 24 godziny na dobę, a drukarnie po zaniżonych kosztach produkują materiały, przygotowywane przez baptystów innych krajów (BWA Connect, 4/2016).

Rosja - konferencja w obronie prześladowanych

Rosyjska Cerkiew Prawosławna i Ewangelizacyjne Stowarzyszenie Billy Grahama wystąpiły z inicjatywą zorganizowania w dniach 28-30 października 2016 roku w Moskwie światowej konferencji chrześcijańskich liderów, poświęconej obronie prześladowanych chrześcijan. Organizatorzy spodziewają się, że w konferencji weźmie udział prawie 1000 delegatów z ponad 150 krajów.

Powodem zwołania tej konferencji są bezprecedensowe w całej historii masowe prześladowania chrześcijan na Bliskim Wschodzie, w Afryce i innych regionach świata. Można je porównać z prześladowaniami chrześcijan w pierwszych wiekach i masowymi represjami ze strony ateistycznych władz w XX wieku. Tak wielkie przestępstwa nie mogą być lekceważone przez społeczność chrześcijańską. Dlatego Rosyjski Kościół Prawosławny i Ewangelizacyjne Stowarzyszenie Billy Grahama pragną uczynić to światowe zgromadzenie płaszczyzną wszechstronnej dyskusji na ten temat i poprawy trudnej sytuacji chrześcijan (credo.ru).

USA - spadek ilości chrztów w Południowej Konwencji

Jak donosi Wydział Misji Zagranicznej tej Konwencji, w ostatniej dekadzie, w krajach, gdzie pracują jej misjonarze, spadła ilość chrztów i nowych zborów. Ilość chrztów w 2015 roku poza granicami kraju spadła do 54.762 – to najniższa ilość od 1969 roku. Jeszcze w 2007 roku było to 609.968 chrztów. Może to być spowodowane brakiem informacji, pracą misjonarzy na nowych terenach, gdzie nawrócenia są rzadsze lub z utrudnieniami wizowymi misjonarzy. W 2015 roku zmniejszyła się też liczba zakładanych zborów – z 13.824 w roku 2014 do 3.842 w roku 2015. Mimo tak małej ilości nowo powstałych zborów na polach misyjnych, ich ilość wzrosła do 41.172. Od 2009 roku Konwencja liczy tylko zbory założone przez jej misjonarzy, a nie kościoły, z którymi oni współpracują. Dlatego liczba chrztów z 266.451 w roku 2012 spadła do 114.571 w roku 2013. „Mimo wszystko, każdego dnia Bóg wykorzystuje członków baptystycznych zborów, wysłanych do różnych krajów, do prowadzenia ludzi do Chrystusa, czynienia ich uczniami, zakładania nowych zborów i przygotowywania pastorów i misjonarzy” – powiedział Dawid Platt, przewodniczący Wydziału Misji Południowej Konwencji Baptystów (Baptist Press).

Anglia – wizja Baptystycznego Towarzystwa Misyjnego

W ciągu następnych czterech lat pragnie ono, aby jego misjonarze podzielili się ewangelią z 500.000 osobami i założyli 500 wspólnot chrześcijańskich. To bardzo odważne zamierzenie, ale nie chodzi przy tym tylko o liczby, bo nie jest to gra. To pragnienie, aby coraz więcej ludzi doświadczyło mocy ewangelii. Jest to trudne zadanie, ponieważ świat wydaje się być coraz bardziej przeciwny ewangelii. Ale ludzie poszukują sensu życia, czekają na odpowiedź. Aby osiągnąć zamierzony cel, pracownicy Towarzystwa Misyjnego będą starali się zakładać wspólnoty zborowe w takich krajach jak Indie, gdzie jeden z nich, Ben Francis i jego zespół, założyli setki małych wspólnot, które z kolei spowodowały przemianę życia tysięcy osób. Misjonarze Towarzystwa udadzą się do północnej Tajlandii, gdzie we współpracy z tamtejszymi wierzącymi będą dzielić się ewangelią, tak jak czynią to obecnie w Peru, Bangladeszu i Francji (Baptist Times).

Ukraina - pierwszy krótkoterminowy wyjazd misyjny

W tym roku Komitet Misji Zagranicznej ukraińskich baptystów pierwszy wyjazd misyjny zorganizował do Egiptu. Oto co pisze jeden z jej uczestników: „Po przybyciu do Egiptu nasza grupa rozdzieliła się na dwie części. Jedna z nich w rejonie Zir-zara dopomagała najbiedniejszym mieszkańcom, druga rozdawała Nowe Testamenty. Gdyby zatrzymała nas policja, moglibyśmy dostać od 3 do 5 lat więzienia. Jednak Bóg pobłogosławił i rozdaliśmy wiele Nowych Testamentów w języku arabskim. Potem pracowaliśmy w prywatnym ośrodku dla sierot, który ponad sto lat temu założyła misjonarka Lilian Tresher. Zabierała ona do siebie wyrzucane do Nilu dzieci, potem zorganizowała budowę tego ośrodka, w którym wychowało się ponad 2500 dzieci. Ośrodek jest zaniedbany, dlatego nasi bracia wzięli się za stolarkę, siostry za gotowanie i zajęcia z dziećmi. Dyrektor tego zakładu był wychowankiem tego ośrodka, dlatego bardzo cieszył się z naszych odwiedzin. Potem byliśmy w ewangelicznym zborze słowiańskim założonym przez ukraińskich misjonarzy. Proszę Boga o to, aby przygotował ukraińską młodzież do pracy misyjnej w takich krajach, gdzie dzieci są wyrzucane do rzeki i organizowali tam dla nich takie ośrodki” (ecbua.info).

Tadżykistan - misyjne odwiedziny muzyczne

W dniach od 9 do 13 marca tego roku, muzycy zborów baptystycznych na Ukrainie odwiedzili Tadżykistan. Oficjalną religią tego kraju jest islam, wyznaje go 98% mieszkańców. Reszta to chrześcijanie wszystkich denominacji. Związek Baptystów liczy tam prawie 500 osób. Osobliwością tego kraju jest zakaz odwiedzania kościołów młodzieży poniżej 18. roku życia. Naruszający ten zakaz podlegają karze grzywny i więzienia. Mimo to głównymi uczestnikami spotkań była młodzież – brała ona udział w zajęciach poświęconych roli muzyki, poznawała wokalną technikę, uczyła się śpiewać w chórze i dyrygować nim oraz poznawała grę na instrumentach.

Prowadzący zajęcia są wdzięczni misji muzycznej MWIC (Muzyka w Światowej Kulturze), która umożliwiła im ten misyjny wyjazd. Tadżykistan potrzebuje naszych modlitw. Niech dobry Bóg błogosławi służbę ewangelii w tym kraju, aby była ona wsparciem dla wszystkich tamtejszych zborów (ecbua. info).

Pakistan - wielkanocna maskara Chrześcijan

27. marca tego roku, w Dniu Wielkanocy, gdy chrześcijanie z różnych kościołów w mieście Lahore, po uroczystych nabożeństwach, przy pięknej pogodzie, wyszli do głównego parku, samobójca zdetonował bombę. Zginęło 74 osoby, z których 54 to chrześcijanie. Wśród ofiar tego ataku było przynajmniej siedmioro baptystów. Śmierć poniosło 39 dzieci, dwoje z nich pochodziły z baptystycznych rodzin.

W zamachu tym ponad 300 osób zostało rannych. W 2014 roku w zamachu na szkołę chrześcijańską zginęło 134 dzieci. „W Pakistanie trudno jest dla chrześcijan żyć, a nawet oddychać” – mówi przedstawiciel tamtejszego Kościoła Baptystów. Uważa on, że tamtejsze władze, wiedząc o zagrożeniu dla chrześcijan, niedostatecznie chronią tę mniejszość wyznaniową. Pakistan posiada prawie 200 mln mieszkańców, w większości są to wyznawcy islamu. Chrześcijan jest tam ponad dwa miliony (bwa.org).

Brazylia – Projekt „Tymoteusz”

Dr John Dyer, pracownik Baptystycznego Towarzystwa Misyjnego, po przejściu na emeryturę postanowił kształcić przewodników zborowych w najdalszych zakątkach Brazylii przy pomocy internetu. Swoją inicjatywę nazwał Projektem „Tymoteusz”. Od marca 2011 roku zarejestrował on ponad 1000 uczestników tego kursu z 28 krajów. Z kursu tego skorzystało już wiele osób, które nie miały możliwości kształcić się inaczej. „Projekt „Tymoteusz” jest wielkim błogosławieństwem dla mnie osobiście i dla pracy, jaką wykonuję” – powiedział Luis Alvarado, pastor i misjonarz Konwencji Baptystów Peru. Obecnie projekt „Tymoteusz” jest dostępny w językach portugalskim, hiszpańskim i angielskim. Większość przedmiotów została zaproponowana przez miejscowych pracowników misyjnych z południowej Brazylii. „Jesteśmy przekonani, że wybrane tematy są przydatne w życiu osobistym liderów zborowych jak i zborom, którym oni służą” – mówi John. Do tego kursu jest bardzo łatwy dostęp, można z niego uczyć się osobiście lub nauczać w zborze. Jedna z grup składa się z 60 osób, które wspólnie przerabiają podany materiał (Baptist Times).