Witamy na stronie | Przyjdź Królestwo Twoje w nas i przez nas

Światowy Indeks Prześladowań 2017

Początek roku to okres, kiedy pojawiają się różne rankingi (...) Często jest to po prostu rodzaj zabawy, (...) bo co to za różnica, czy najlepszym piłkarzem świata uznać pewnego dumnego Portugalczyka, czy drobnego i trochę nieśmiałego Argentyńczyka? Niestety czasem rankingi tworzone są także po to, aby pokazać, gdzie ginie więcej ludzi...

 

Czytaj dalej

Życiorys Włodzimierza Sawczuka

 

2 kwietnia br. przypadła pierwsza rocznica śmierci prezbitera Włodzimierza Sawczuka. 
Z tej okazji przybliżamy sylwetkę tego zasłużonego pracownika Kościoła.

Czytaj dalej

Poselstwo Wielkanocy

Wielowymiarowość powołania domaga się prawdziwej pokory w służbie naszemu kościelnemu środowisku. Chrześcijanie rozumieją to, ponieważ poznali moc słabości, siłę bezradności i bogactwo ubóstwa. W ich nabożeństwie i świadectwie, w ich misji i w służbie ma przejawiać się pokora i pełne poświęcenie.

Czytaj dalej

List na ofiarę lutową

Niedawno przeczytałem następujące zdanie: jeśli Królestwo Boże ma się rozwijać, ktoś musi za to zapłacić. Oczywiście, jest to pewne uproszczenie. W Ewangelii Marka czytamy, że z Królestwem Bożym jest „jak z nasieniem, które człowiek rzuca w ziemię. A czy on śpi, czy wstaje w nocy i we dnie, nasienie kiełkuje i wzrasta; on zaś nie wie jak” (Mk 4:26-27).

Czytaj dalej

Kościół a muzyka

Z Januszem Cieplińskim o muzyce w naszych Zborach rozmawia Urszula Lis. W dniach 11-18 sierpnia odbyły się Warsztaty Muzyczne organizowane przez Ośrodek Chrześcijan Baptystów w Radości. Zajęcia prowadziła grupa profesjonalnych muzyków ze Stowarzyszenia Muzyków Chrześcijańskich Missio Musica. Warsztaty były adresowane do członków grup uwielbieniowych i muzyków chrześcijańskich, którzy służą Bogu poprzez śpiew lub grę na instrumentach w naszych Zborach.

Czytaj dalej

Być skuteczniejszym i odważniejszym

Wokół konferencji pastorskiej „Narzędzia pracy pastora”

W dniach 26-28 września odbyła się tegoroczna konferencja pastorska naszego Kościoła. Rozpoczęła się w poniedziałek obiadem, zakończyła w ten sam sposób w środę. Przyjechało nas ponad 50 pastorów i misjonarzy, co oznacza, że frekwencja była niezła. Bóg dał nam również dobrą pogodę, dzięki czemu czas spędzony w naszym ośrodku kościelnym w Radości, w którym dodatkowo cieszyły nas różne wprowadzone remonty, zyskał wspaniałą oprawę.

Konferencja skupiała się na praktycznych narzędziach w pracy pastorskiej. Były one przedstawiane na intensywnych sesjach warsztatowych (w sumie 9 w 3 blokach po 3) Spektrum było spore – od prawa wewnętrznego, dyskusji o apologetyce, przez kurs jak pozyskać dotacje unijne na działania zboru, testy na własne miejsce w funkcjonowaniu w grupie, zachętę do współpracy z GROMem (tym naszym baptystycznym;), praktyczne wskazówki jak aktywizować młodzież, czy ożywić nabożeństwo. Z inicjatywy br. Ireneusza Skocznia w pierwszym i ostatnim dniu zostało nam przedstawione również narzędzie do poznania swoich słabych i mocnych stron – kurs „4 kolory służby”. Najważniejszym jej jednak stałym elementem, który przeplatał się poprzez całą konferencję, był wykład Słowa Bożego przez brata Roberta Miksę – najważniejszych tematów 1 Listu do Tymoteusza – listu pasterskiego, który kieruje doświadczony pastor do swego duchowego syna, a przez niego i do nas dziś. Tematy te okazały się bardzo na czasie, pomocne, stawiające wyzwania i zachęcające. Nie zabrakło również świadectw i wspólnego nabożeństwa, w którym usłużyła nam wspaniale grupa z I Zboru w Warszawie.

Jako jeden z organizatorów (wraz z br. Marcinem Sochą), bardzo dziękuję wszystkim prowadzącym, dzięki którym konferencja okazała się (przynajmniej wg ankiet) faktycznie odpowiadać na niektóre z potrzeb naszych pastorów. Niech Bóg nas prowadzi w służbie i do zobaczenia w przyszłym roku!

Na wyjeździe potrafię, a w domu nie.. Czyli o trwaniu w poznawaniu Słowa BożegoPisanie tego artykuły rozpoczynam w pociągu relacji Wisła – Warszawa.
Młodzież zawsze po tego typu wyjazdach jest zainspirowana i zachęcona do poznawania Słowa Bożego i stosowania go w swoim życiu... ale kiedy opadają pozytywne emocje i kolejne dni mijają, utrzymanie tej pasji nie jest łatwe.

Czytaj dalej

Pomóżmy Syrii

Hawiin, 9-letnia uciekinierka z Kobane - fot. Maciej Moskwa/TESTIGOApel akcji pomocy uchodźcom pod patronatem Aliansu Ewangelicznego. Od 2011 roku w Syrii trwa wojna domowa. Każdego dnia giną tam chrześcijanie. Całe rodziny są zmuszone do opuszczenia swoich domów, młodzi chłopcy bez własnej woli wcielani do wojska. Pomimo tak dużej skali okrucieństwa, temat ten jest zmarginalizowany w polskich mediach. Niewiele mówi się o genezie wewnętrznego konfliktu i jego przebiegu.

Czytaj dalej

Wzmocnij to, co pozostało, a co miało umrzeć

9 XI: Dzień Modlitwy o Prześladowany KościółNiedzielny poranek. Centrum miasta, gdzieś w Europie Środkowej. Przed budynkiem z krzyżem na frontowej ścianie, co chwila zatrzymuje się jakiś samochód. Wysiadają rodziny z dziećmi lub bez. Z uśmiechem witają się ze sobą nawzajem. W środku kaplicy przyjemny gwar.

Czytaj dalej

Wątpliwości dotyczące modlitwy

Wielokrotnie w Biblii czytamy zachętę do modlitwy. Jezus się modlił, choć przecież sam był Bogiem, modlili się prorocy, apostołowie i mnóstwo innych osób. Paweł wręcz powiada: „Bez ustanku się módlcie”. Wszystko to zawsze przyjmowałem, ale z czasem zaczęło się we mnie rodzić coraz więcej pytań dotyczących modlitwy właśnie.

Czytaj dalej