Witamy na stronie | Przyjdź Królestwo Twoje w nas i przez nas

 • Refresh Festiwal
  Refresh Festiwal

  Refresh Festiwal

  Refresh yourself!

  Zapraszamy w sierpniu do Radości na festiwal REFRESH. To solidna dawka dobrego słowa i dobrej muzyki, a to wszystko w gronie kilkuset uczestników. Przybywajcie!

 • Konferencja Kobiet
  Konferencja Kobiet.

  Konferencja Kobiet

  Źródło mojego życia

  Konferencje dla kobiet są wspaniałą okazją do budowania swojej relacji z Bogiem oraz innymi wierzącymi z całej Polski. Nie inaczej będzie tym razem.

 • Konferencja Kaznodziejska
  Konferencja Kaznodziejska

  Konferencja Kaznodziejska

  Pasterz własnego serca

  Konferencja odbędzie się w dniach 5-7 października. Szczegółowe informacje podamy wkrótce.
  Już teraz można zapisać się poprzez formularz on-line

 • Projekt Kościół
  Projekt Kościół 2

  Projekt Kościół

  Przemieniające uczniostwo

  Druga z cyklu konferencji "Projekt Kościół". Tym razem motywem przewodnim tego dwudniowego wydarzenia będzie uczniostwo. Zapraszamy w dniach 20-21 października 2017.

 

POLSKA - UKRAINA

Ukrainę odwiedziłem w dniach 3-8 grudnia. Był to bardzo intensywny czas, w trakcie którego odwiedziłem wraz z bratem Maskimem Sliazinem – który jest naszym polskim koordynatorem pracy misyjnej w Polsce wśród Ukraińców – wiele ukraińskich miast: Tarnopol, Równe, Kijów, Lwów i pewien ośrodek na Zakarpaciu, gdzie spotkałem się na posiedzeniu z Ukraińską Radą Kościoła. We wszystkich tych miastach dzieliliśmy się sytuacją w Polsce. Przede wszystkim wskazywaliśmy skale migracji. Dalej, podkreślaliśmy, że wiele osób na Ukrainie zaangażowanych – w Polsce zachowuje się, jakby tu Boga nie było: nie szuka swego powołania do służby.

W końcu, migracja to zawsze okazja do zmian duchowych, moment otwierania się ludzi na nowe spojrzenie na Boga. Warto to wykorzystać.

Nasza perspektywa spotkała się z dużym zrozumieniem i chęcią pomocy. Rozmawialiśmy o możliwości wysyłania z Ukrainy do polskich zborów doświadczonych pracowników misyjnych, którzy mieliby następujące cele: po pierwsze, aktywizować duchowo – i do służby – ukraińskich chrześcijan przebywających w Polsce; po drugie – docierać do niewierzących Ukraińców. Po trzecie – i najważniejsze dla nas, Polaków – czuwać nad asymilacją Ukraińców i ich służbą w polskich zborach. Cały projekt zakłada bowiem, że docelowo ci Ukraińcy, którzy pozostaną na stałe w Polsce, powinni się w pełni zintegrować i stawać aktywnymi członkami polskich zborów. Podobnie owi Ukraińscy duszpasterze – o ile zechcą zostać w Polsce – powinni nauczyć się języka, zrozumieć i przyswoić sobie zasady działania naszego Kościoła i w nim służyć dla wszystkich jego członków – i Polaków i Ukraińców.

Projekt ten zakłada również nasze partnerstwo ze zborami na Ukrainie. To zachęta dla nas, abyśmy pomagali misyjnie zborom ukraińskim. A możemy to robić! Wielu Ukraińców chce się uczyć języka polskiego – to wspaniała okazja dla nas, abyśmy pojechali na Ukrainę i zorganizowali obozy języka polskiego dla dzieci (tak jak kiedyś bardzo często, a i dziś gdzieniegdzie Amerykanie organizowali u nas obozy języka angielskiego dla dzieci). Jako Rada Kościoła postaramy się pomóc w przygotowaniu materiału dla chętnych. Również, jeśli któryś zbór chciałby takie partnerstwo ze zborem na Ukrainie nawiązać – proszę napiszcie do mnie!

Wierzę, że Bóg chce, abyśmy współpracowali ze sobą bardziej. Że powinniśmy zareagować na to, co się dzieje – na przyjazd tak wielu Ukraińców do Polski. I wierzę, że Bóg nas pobłogosławi, jeśli tak uczynimy. Ma również nadzieję, że te działania misyjne splotą się z naszą wizją podwojenia Kościoła w ciągu najbliższych 5 lat. Kto wie, może Bóg da nam nawet większy wzrost? Aby tak jednak było, musimy otworzyć się na współpracę, na działanie, na misję. Wzięcie błogosławieństwa również jest wysiłkiem. „Leniwy zanurza rękę w misie, lecz do ust jej nie podnosi” (Przp 19:24). Każde błogosławieństwo oznacza również odpowiedzialność. „Nie kochaj spania, abyś nie zubożał; miej oczy otwarte, a będziesz miał chleba pod dostatkiem” (Przp 20:13). Spanie jest wygodniejsze niż otwarte oczy. Mając oczy otwarte widzimy bowiem zazwyczaj nie leżący na progu chleb, ale sposób na jego zdobycie. Tak samo jest z misją. Bóg daje wyjątkowe okazje rozwoju, ale do tego dzieła trzeba się dołączyć. Dołączajmy się!

POLSKA – ANGLIA

W dniach 29-31 stycznia odwiedziłem naszą polską baptystyczną społeczność w Londynie. Jest to inicjatywa misyjna, którą rozpoczął były rektor WBST Michael Bocheński wraz z prezb. Ireneuszem Dawidowiczem. Projekt przechodził różne fazy; od samego początku zaangażowani weń byli Sławek i Magda Bednarscy. Istnieje dużo podobieństw pomiędzy sytuacją Polaków w Anglii i Ukraińców w Polsce. Analogie nasuwają się same. I tu i tu migracja przede wszystkim wiąże się z potrzebą poprawy materialnej sytuacji. I tu i tu pojawiają się te same niebezpieczeństwa wobec chrześcijan: duchowego wyjałowienia, jeśli nie odejścia od Boga, ucieczki od Niego, w nowej sytuacji, w której praca wydaje się dobrem najważniejszym. W końcu, w obu przypadkach migracja staje się powodem duchowych poszukiwań osób niewierzących i może stać się drzwiami do nawrócenia. I tak też faktycznie się dzieje w Londynie. W polskiej grupie, spotykającej się obecnie w Haven Green Baptist Church na „polskim” Ealingu (dzielnicy, w której większość mieszkańców stanowią nasi rodacy) są zarówno „starzy”, doświadczeni wierzący, którzy z różnych przyczyn znaleźli się w Londynie, czasem po trudnych, życiowych doświadczeniach, oraz zupełnie nowi, świeżo nawróceni, dla których odkrycie Boga i Chrystusa, oparcia, jakie daje chrześcijańska tożsamość i społeczność, są wyjątkowym skarbem. Przebywanie z nimi było dla mnie szczególne chyba przede wszystkim właśnie dlatego – poza własnym krajem społeczność chrześcijańska zyskuje wielkie znaczenie, zastępując w bardzo konkretny sposób rodzinę. Nasze plany wsparcia braci i sióstr w Anglii są podobne do planów wspierania Ukraińców w Polsce przez ich rodzimy Kościół. Staramy się im pomóc w dobrych relacjach z angielskimi braćmi oraz wspomóc duszpastersko stąd, z Ojczyzny w sprawach, w których kościół angielski jako kulturowo odmienny, ma utrudniony wpływ. Staramy się, aby ich społeczność została pełnoprawnym zborem w ramach angielskiej unii baptystycznej, pozostając w ścisłym kontakcie z nami i będąc dla nas przyczółkiem, do którego będziemy mogli kierować osoby szukające duchowego domu tam.

WNIOSKI

Bóg zmienia świat. Również przez migracje. Na szczęście, Kościół jest ciałem Chrystusa niezależnie od języka, koloru skóry i narodowości. To NIE oznacza, że narodowość i język nie mają wpływu na rozumienie i przeżywanie Boga i zbawienia. Ma. Język nas kształtuje. Nasze korzenie narodowe mają na nas wpływ. Nasze zrozumienie Kościoła jest uformowane przez tradycje i zwyczaje, jakie mają zbory, w których wzrośliśmy. Ale pomimo wszystkich tych różnic, prawdą jest raczej, iż Kościół jest jeden w różnorodności, niż, że jest wiele kościołów, o określonych podobieństwach. To, co nas łączy jest pierwotniejsze i mocniejsze niż to, co dzieli. Kościół Chrystusa jest ostatecznie jeden, choć różnorodny. Dlatego misja jest możliwa. Dlatego współpraca jest możliwa. Dlatego nie powinniśmy się zamykać przed innością braci i sióstr pochodzących spoza naszych granic, ale raczej przyjmować ich i z życzliwością pomagać nas zrozumieć, odnaleźć się tutaj, zachęcać i wytrwale pomagać, pamiętając, że Bóg właśnie w taki sposób chce działać. Pamiętajmy, że pierwszymi baptystami w Polsce byli niemieccy osadnicy i potomkowie braci czeskich. Nasz Kościół w Polsce stał się polski etnicznie dopiero w drugim, czy nawet trzecim pokoleniu. Siejmy dobro. Oby Bóg dał nam mądrość i odwagę, abyśmy mogli rozwijać Jego Kościół i tu, w Polsce, i we współpracy z Kościołem na Ukrainie i w Anglii, dla Jego chwały, Amen.

 • Służba Kobiet

  „Bycie kobietą nie czyni ze mnie chrześcijanki innego rodzaju, lecz bycie chrześcijanką czyni ze mnie inny rodzaj kobiety.” - E. Elliot. Już wkrótce zapraszamy do sekcji poświęconej Służbie Kobiet w naszym Kościele.

  Zapraszamy wkrótce

 • Służba Katechetyczna,
  Duszpasterstwo Młodzieży

  Młode pokolenie jest ważną częścią naszego Kościoła. Chcemy podkreślać rolę Boga w ich życiu i przybliżać je do Chrystusa od najmłodszych lat.

  Zapraszamy wkrótce

 • Wyższe Baptystyczne Seminarium Teologiczne

  Wyższe Baptystyczne Seminarium Teologiczne w Warszawie (WBST) jest wyższą uczelnią naszego Kościoła, stawiającą sobie za cel wszechstronne przygotowanie wyznawców Jezusa Chrystusa do służby chrześcijańskiej.

  Zobacz więcej

 • Wydawnictwo "Słowo Prawdy"

  Wydawnictwo "Słowo Prawdy" istnieje na rynku od 1925 roku i nieprzerwanie publikuje miesięcznik pod tą samą nazwą oraz książki, których celem jest lepsze poznanie Boga, zrozumienie Jego istoty, a także rozwijanie się w swej wierze i ciągłe doskonalenie.

  Zobacz więcej

110

Kościół Chrześcijan Baptystów to ponad 110 wspólnot w całym kraju. Dołącz do nas!


Chrystus
Biblia
Nowe życie

O co chodzi baptystom?

Poznaj siedem wartości, którymi się kierujemy.
Więcej

Kim jesteśmy

Poznaj bliżej nasz Kościół
Wkrótce

Nasza historia

Sprawdź skąd pochodzimy i jaka jest nasza historia w Polsce i na świecie.
Sprawdź