Uwaga To tymczasowa wersja strony Baptysci.PL. Wkrótce premiera serwisu w pełnej odsłonie. Przepraszamy za niedogodności.

Hiszpania – uznanie dyplomów protestanckich uczelni

Hiszpański rząd przyjął królewski dekret, uznający tytuły naukowe przyznawane przez fakultety teologiczne związane z Federacją Kościołów Protestanckich Hiszpanii (FEREDE).

Czytaj dalej

Liban – baptyści walczą z ubóstwem

Ostatnio Liban odwiedził Frank Wegen, niemiecki pastor baptystyczny, członek komitetu pomocy niemieckich baptystów.

Czytaj dalej

Finlandia – misja szwedzkich baptystów

Baptyści w Finlandii dzielą się na dwa oddzielne Kościoły baptystyczne. To Kościół Baptystów języka fińskiego i Kościół Baptystów języka szwedzkiego. W 1865 roku mała grupa szwedzkich baptystów została potajemnie ochrzczona w Finlandii. Pierwsi Finowie byli ochrzczeni w 1870 roku.

Czytaj dalej

Rosja – niespodziewany prezent dla zboru

23 września br. członek rady miejskiej Jużno-Sachalińska, Michaił Andriejenko, wraz z dwoma swoimi zastępcami odwiedził duchowo-kulturalny ośrodek „Dom ewangelii”. W tym dniu zbór baptystyczny „Odrodzenie” uroczyście obchodził swoje Święto Żniw – dzień wdzięczności. W związku z tym świętem nabożeństwo było wyjątkowo uroczyste. Michaił Andriejenko zapoznał się z członami zboru, mieszkańcami Jużno- -Sachalińska i gośćmi. Pozdrowił zebranych, życzył im wszelkiej pomyślności i wziął udział we wspólnym posiłku. Zapoznał się też z działalnością zboru i postanowił podarować mu plac zabaw dla dzieci. Była to dla wszystkich wielka niespodzianka. W ciągu dwóch tygodni, na własny koszt dostojnego gościa, obok zboru powstał plac zabaw dla dzieci. Mogą korzystać z niego również dzieci mieszkańców pobliskich domów. Zbór podziękował dostojnemu gościowi za wspaniały prezent (baptist.ru).

Ukraina – po kongresie batystów we Lwowie

Baptyści Ukrainy, na swoim IV Kongresie, który w dniach 16-19 sierpnia tego roku odbył się we Lwowie, postanowili założyć zbór baptystyczny w każdym mieście liczącym ponad 5.000 mieszkańców. Takich miast na Ukrainie – gdzie nie ma zboru baptystycznego – jest 131. Jest to konieczne, aby Dobra Nowina dotarła do wszystkich mieszkańców tego kraju. W Kongresie wzięło udział prawie 4.000 delegatów z 2.500 zborów baptystycznych Ukrainy, liczących łącznie ok. 130.000 członków. Od 1990 roku w kraju tym powstało 1500 nowych zborów i wiele grup biblijnych. W ostatnich 20 latach ponad 500 misjonarzy ukraińskich wyjechało do pracy w takich krajach jak Kazachstan, Kirgistan, Tadżykistan, Turkmenistan i Uzbekistan oraz Azerbejdżan, Turcja, Egipt i Portugalia. Br. Ireneusz Skoczeń, przedstawiciel baptystów polskich, apelował o przybycie ukraińskich misjonarzy także do Polski. Pozdrowienia przekazywali: Hans Guderian (EFB), przewodniczący słowiańskich zborów baptystycznych w USA, przewodniczący baptystów rosyjskich, a też przewodniczący baptystów ukraińskich. Wszyscy mówili o potrzebie ewangelizacji. Z rozwojem sekularyzacji coraz mniej ludzi interesuje się Bogiem, ale ich wieczny los jest fatalny, ponieważ jedyną drogą do Boga jest Jezus Chrystus. Minister Kultury przekazał pozdrowienia od Wiktora Janukowycza, prezydenta Ukrainy (ebf.org).

Południowy Sudan – chrześcijanie pośredniczą w pojednaniu

Przewodniczący Baptystycznej Konwencji Południowego Sudanu, Edward Dima powiedział, że baptyści wraz z innymi chrześcijanami włączyli się w proces pojednania w tym afrykańskim kraju. W ciągu siedmiu miesięcy wojny domowej tysiące Sudańczyków opuściło swoje domy, a dodatkowe miliony są uciekinierami w sąsiednich krajach. Światowy Związek Baptystów przekazał 18.000 USD na doraźną pomoc uchodźcom. Ostatnie zamieszki – mówi Dima – wybuchły przy granicy z Ugandą, gdzie chodziło o niedokładne wyznaczenie granicy między Ugandą a Południowym Sudanem. 12.000 ludzi było tam zmuszonych do opuszczenia swoich siedzib. Wszystkie Kościoły chrześcijańskie powołały Radę Pojednania. „Rada ta, jako ciało Chrystusa, stara się wypracować pokojowe pojednanie” - powiedział Dima, który tej Radzie przewodniczy. Rada wezwała rządy, Kościoły i organizacje humanitarne do jak najszybszego rozwiązania problemów granicznych. Południowy Sudan uzyskał niepodległość w lipcu 2011 roku, ale w grudniu 2013 roku rozpoczęła się wojna domowa między zwolennikami urzędującego prezydenta, a jego byłym zastępcą. Zginęło prawie 10.000 osób (bwanet. org)

Nigeria - szansa dla pokutujących ekstermistów

Członkowie terrorystycznej organizacji Boko Haram, którzy poddali się i żałują swoich zbrodniczych czynów, trafią do ośrodków rehabilitacyjnych i zostaną włączeni do społeczeństwa. 7. kwietnia br. 800 członków tej organizacji, cierpiąc głód, wyraziło skruchę i poddało się wojskom rządowym. „Wojujący Boko Haram to sprawa duchowa, to sprawa serca i indoktrynacji. Nasz rząd zrobił to, co dobry rząd może zrobić” – powiedział Ayanrinola, przedstawiciel tamtejszych baptystów. Nie wiadomo tylko, czy władze pozwolą na głoszenie ewangelii w tych ośrodkach.

Dotąd wojska nigeryjskie uwolniły 11.595 osób porwanych przez Boko Haram, ale ponad 200 uczennic porwanych w kwietniu 2014 roku nadal nie odnaleziono. Prawie 2,8 mln ludzi zostało wypędzone ze swoich domów. Od 2009 roku organizacja ta zamordowała w północnej Nigerii prawie 20.000 osób. Jak podaje Globalny Indeks Terroryzmu w 2014 roku ekstremiści z Boko Haram zamordowali 6.664 osób, zaś Państwo Islamskie w tym samym roku – 6.073 osoby. Terroryzm w Nigerii prowadzą pasterze fulani, którzy w 2014 roku pozbawili życia 1.229 osób, a w lutym tego roku w stanie Benue zabili 300 chrześcijańskich rolników (Baptist Press).

Ukraina - zbory w Kijowie i okręgu kijowskim

W ubiegłym roku w Kijowie i kijowskim okręgu odbyło się sześć regionalnych konferencji. Michajło Andraszko, okręgowy prezbiter tego regionu poinformował o sytuacji Kościoła. W okręgu kijowskim i mieście Kijowie znajduje się 184 zbory i tyle pastorów, którzy im przewodzą. Są też zbory obsługiwane przez jednego pastora. Ale tyle pastorów nie wystarcza do obsługi wszystkich punktów misyjnych. Powstają też nowe zbory, rozwija się praca w dużych wioskach. Jednak Kijów, jako miasto stołeczne, przyciąga najwięcej ludzi i tu skupia się główna praca. Znajduje się tam 35 zborów i 10 nowych grup, które wkrótce staną się zborami. Zbory w Kijowie realizują wizję „Kijów 30” – założenie 30 nowych zborów. Zbory baptystyczne żywo reagują na potrzeby społeczne. Przesiedleńcy ze wschodu zorganizowali trzy zbory. Powstało też wśród nich jedenaście grup studiowania Biblii. Dwie takie grupy już stały się samodzielnymi zborami. Wielu przybyłych już w Kijowie nawróciło się i przyjęło chrzest (ecbua.info).

Ukraina - pierwszy krótkoterminowy wyjazd misyjny

W tym roku Komitet Misji Zagranicznej ukraińskich baptystów pierwszy wyjazd misyjny zorganizował do Egiptu. Oto co pisze jeden z jej uczestników: „Po przybyciu do Egiptu nasza grupa rozdzieliła się na dwie części. Jedna z nich w rejonie Zir-zara dopomagała najbiedniejszym mieszkańcom, druga rozdawała Nowe Testamenty. Gdyby zatrzymała nas policja, moglibyśmy dostać od 3 do 5 lat więzienia. Jednak Bóg pobłogosławił i rozdaliśmy wiele Nowych Testamentów w języku arabskim. Potem pracowaliśmy w prywatnym ośrodku dla sierot, który ponad sto lat temu założyła misjonarka Lilian Tresher. Zabierała ona do siebie wyrzucane do Nilu dzieci, potem zorganizowała budowę tego ośrodka, w którym wychowało się ponad 2500 dzieci. Ośrodek jest zaniedbany, dlatego nasi bracia wzięli się za stolarkę, siostry za gotowanie i zajęcia z dziećmi. Dyrektor tego zakładu był wychowankiem tego ośrodka, dlatego bardzo cieszył się z naszych odwiedzin. Potem byliśmy w ewangelicznym zborze słowiańskim założonym przez ukraińskich misjonarzy. Proszę Boga o to, aby przygotował ukraińską młodzież do pracy misyjnej w takich krajach, gdzie dzieci są wyrzucane do rzeki i organizowali tam dla nich takie ośrodki” (ecbua.info).

Nigeria - misyjna i edukacyjna działalność baptystów

Świadectwo baptystyczne przybyło tam w 1850 roku przez amerykańskiego misjonarza Thomasa Jeffersona Bowena. Obecnie do Nigeryjskiej Konwencji Baptystów (NKB) należy prawie 10.000 zborów, liczących łącznie 3,5 mln członków. NKB jest zaangażowana w misję krajową i zagraniczną. Jej misjonarze są w takich krajach jak Ghana, Benin, Wybrzeże Kości Słoniowej, Mali, Sierra Leone, Mozambik, Czad, Burkina Faso i Południowy Sudan. Są oni też w Anglii, w USA i innych krajach. NKB prowadzi ośrodek rehabilitacyjny, kilka szpitali, rozsiane po całym kraju instytucje medyczne, szkoły pielęgniarek. Baptystyczny Ośrodek Medyczny w Ogbomoszo jest jednym z ważniejszych szpitali w Afryce Zachodniej. NKB założyła tysiące instytucji edukacyjnych, posiada pięć seminariów teologicznych. A Uniwersytet Bowena w mieście Iwo, okręgu Osun, realizuje program akademicki, zatwierdzony przez Komitet Nigeryjskich Uniwersytetów, zaś Bank Bowena „pomnaża środki Królestwa dla rozwoju Królestwa”. NKB inwestuje w media i publikacje, jej stacja radiowa pracuje 24 godziny na dobę, a drukarnie po zaniżonych kosztach produkują materiały, przygotowywane przez baptystów innych krajów (BWA Connect, 4/2016).