Witamy na stronie | Przyjdź Królestwo Twoje w nas i przez nas

 • Refresh Festiwal
  Refresh Festiwal

  Refresh Festiwal

  Refresh yourself!

  Zapraszamy w sierpniu do Radości na festiwal REFRESH. To solidna dawka dobrego słowa i dobrej muzyki, a to wszystko w gronie kilkuset uczestników. Przybywajcie!

 • Konferencja Kobiet
  Konferencja Kobiet.

  Konferencja Kobiet

  Źródło mojego życia

  Konferencje dla kobiet są wspaniałą okazją do budowania swojej relacji z Bogiem oraz innymi wierzącymi z całej Polski. Nie inaczej będzie tym razem.

 • Konferencja Kaznodziejska
  Konferencja Kaznodziejska

  Konferencja Kaznodziejska

  Pasterz własnego serca

  Konferencja odbędzie się w dniach 5-7 października. Szczegółowe informacje podamy wkrótce.
  Już teraz można zapisać się poprzez formularz on-line

 • Projekt Kościół
  Projekt Kościół 2

  Projekt Kościół

  Przemieniające uczniostwo

  Druga z cyklu konferencji "Projekt Kościół". Tym razem motywem przewodnim tego dwudniowego wydarzenia będzie uczniostwo. Zapraszamy w dniach 20-21 października 2017.

Obecnie kilkaset tysięcy Ukraińców przyjechało do Polski – wierzących i niewierzących. To oznacza ogromne wyzwanie dla Kościoła baptystów. Czy widzimy w tym Bożą rękę i chcemy to wykorzystywać na Jego chwałę? Czy szukamy w tej migracji okazji do zwiastowania ewangelii i budowania Kościoła Chrystusa? Jak zaangażować najskuteczniej do służby w Polsce braci i siostry z Ukrainy? Jak wykorzystać ten moment, gdy wielu Ukraińców – pozostawiwszy swe korzenie niewiary w Ojczyźnie – są otwarci na zmiany, również duchowe, w swym życiu?

Odpowiedzi na to pytanie oraz wiele innych szukaliśmy na pierwszej konferencji misyjnej poświęconej docieraniu z ewangelią do Ukraińców przebywających w Polsce. W jej trakcie ustaliliśmy kilka faktów:

• według różnych danych w Polsce mieszka od 200.000 do ponad 1 miliona Ukraińców;

• na pewno wśród nich jest ponad 2000 wierzących, członków zborów baptystycznych.

• Prawie wszyscy Ukraińcy w Polsce potrzebują pomocy i są otwarci żeby przyjmować tę pomoc oraz są otwarci na ewangelię.

Większość wierzących Ukraińców w Polsce nie bierze udziału w życiu polskich zborów lokalnych i z tego powodu cierpi duchowo oraz emocjonalnie. Dużo polskich zborów potrzebuje pastorów, liderów i wiernych do pracy kościelnej. Ukraińcy mogliby część tych potrzeb wypełnić.

Konferencja została zorganizowana pod patronatem Rady Kościoła Chrześcijan Baptystów w RP przeze mnie – koordynatora misji wśród Ukraińców w Polsce z ramienia KCHB w RP oraz Zbór Rosyjskojęzyczny w Warszawie, z bratem Iwanem Krasnoszapką. Wzięło w niej udział około 40 chrześcijan z różnych miast Polski. Mieliśmy również gości z Czech i Ukrainy. Ze strony Kościoła Chrześcijan Baptystów Ukrainy (EHB), który jest poważnie zainteresowany współpracą w tym dziele obecni byli: zastępca prezydenta Kościoła, prezb. Władimir Szemczyszyn oraz kierownik oddziału misji zewnętrznej, prezbiter Władimir Kondor. Brat Szemczyszyn otworzył konferencję modlitwą, a brat Kondor wygłosił wykład o podstawowych pryncypiach służby w Unii Europejskiej, na przykładzie doświadczeń ukraińskich misjonarzy.

Brat Kondor podkreślił, że „Konferencja podjęła bardzo ważne pytania odnośnie migracji wierzących ludzi w Europie – jak im wychodzić naprzeciw i wspólnie służyć w kulturowo innym kościele. Liczba imigrantów z Europy Wschodniej się zwiększa. To, co się dzieje w Polsce, to ogromny fenomen – którego nie ma w innych państwach. Cieszymy się, że poważnie szukacie odpowiedzi na pytanie, jak adaptować wierzących i ich aktywnie angażować w etnicznie odmiennej społeczności. Ludzie będą chcieli dołączyć się do waszej pracy w procesie rozwoju wspólnych projektów, podobnych do gdańskiego. Jeżeli chodzi o stronę ukraińską, będziemy robić wszystko, co jest możliwe dla rozwoju służby wśród imigrantów w Polsce, żeby pomóc w ich duchowym wzroście, pomocy polskim zborom i rozwoju służby misyjnej, żeby docierać z Ewangelią do wszystkich mieszkańców Polski”.

Obecny na konferencji był również Przewodniczący Rady KChB w RP, prezb. Mateusz Wichary. Miałem ogromny przywilej tłumaczyć jego wykład o historii polskiego Kościoła. Nie tylko opisał każdy etap z życia naszego Kościoła ale pokazywał lekcję misyjną z tego płynącą. Przypomniał, że polski baptyzm zrodził się wśród emigrantów z Niemiec, a rozkwitł w wieloetnicznej Łodzi, co dowodzi, że w migracji jest wielki potencjał do rozwoju Kościoła.

Pastor Michał Domagała podjął temat różnic kulturowych we współpracy międzynarodowej. To był wspaniały i bardzo dynamiczny wykład bardzo doświadczonego misjonarza. Podkreślał, że gdy chcemy efektywnie służyć razem, musimy mieć cierpliwość do tego, w czym się różnimy i wyrozumiałość w tym, czego nie rozumiemy.

Brat Ivan Krasnoszapka w swoim wykładzie wprowadził nas w obecny świat ukraiński w Polsce. Opracował dużo oficjalnych danych i pokazał, jak czytać je w perspektywie misji. Dla mnie osobiście było bardzo ciekawie usłyszeć jego ocenę ilości wierzących Ukraińców w naszym kraju. Okazało się że myśli bardzo podobnie, o co najmniej 2 tysiącach członków zborów baptystycznych.

Ja mówiłem o tym, co powinniśmy z tym wszystkim robić. Mamy ogromne możliwości dla owocnej współpracy. Pytanie, czy z nich skorzystamy? Dzisiaj Ukraińcy są w ogromnej potrzebie, ale jutro oni mogą razem z nami budować Królestwo Boże, jeżeli dołożymy do tego trochę chęci i rozumu. Również Ukraińcom mówiłem o tym, że nie możemy zamykać oczu i serc dla rodaków. Oni potrzebują Jezusa i jesteśmy w stanie ich z Nim zapoznać. Pobyt w Polsce to nie tylko praca, to również misja. Uczestnik konferencji, Andrzej Ostrowskij, tak mówi o tym wydarzeniu: „Mieszkać w Polsce i szukać tylko swoich rodaków i się zamknąć w swoim środowisku – czy to jest wola Boża? Nie. Powinniśmy raczej dobrze się zastanowić nad tym, jak wejść do kultury polskiej i dostrzegać Boże cele razem z Polakami. Powinniśmy przejmować się radościami i problemami narodu, który nas gości. Ale musimy też pamiętać o tych, którzy opuścili Ukrainę w wielkich problemach i dzisiaj, choć lepiej mają się materialnie, bardzo potrzebują ewangelii”. Kiedy patrzyłem na braci, wypełniała mnie ogromna radość. Radość właśnie w Radości to podwójna radość! Widziałem niesamowity potencjał. Na nas leży odpowiedzialność za to, czy go wykorzystamy. Wierzę w to, że potrafimy. Naprawdę. Tym bardziej, że jako rosyjskojęzyczna grupa spotykająca się przy I Zborze Baptystów w Gdańsku mamy jeden świetny pomysł na ten temat.

Już zaczęliśmy pracować nad stworzeniem Słowiańskiego Centrum Misji. W grudniu 2015 razem z prezb. Mateuszem Wicharym pojechaliśmy na Ukrainę w celu nawiązania relacji z Ukraińskim Kościołem Chrześcijan Baptystów.

Kiedy bracia usłyszeli o potrzebie pracy wśród Ukraińców w Polsce, to sprawiło na nich wielkie wrażenie. Niedługo po tej wizycie pracę misyjną w Polsce bracia postawili za główny priorytet. Są gotowi do wysyłania misjonarzy do naszego kraju, by pracowali w polskich zborach organizując misję wśród Ukraińców, a w dalszej perspektywie przejmować, o ile to możliwe, i inne obowiązki. Oczywiście najpierw taki misjonarz musi być sprawdzony i przeszkolony. Dlatego w Gdańsku będziemy mieli placówkę, gdzie bracia będą mogli poznać specyfikę pracy w Polsce, nauczyć się trochę języka i rozpoznać, czy się nadają do takiego rodzaju pracy. Jeżeli Pan Bóg pobłogosławi tą sprawę, to stanie się ważną inwestycją w rozwój Kościoła Chrześcijan Baptystów w RP


 • Służba Kobiet

  „Bycie kobietą nie czyni ze mnie chrześcijanki innego rodzaju, lecz bycie chrześcijanką czyni ze mnie inny rodzaj kobiety.” - E. Elliot. Już wkrótce zapraszamy do sekcji poświęconej Służbie Kobiet w naszym Kościele.

  Zapraszamy wkrótce

 • Służba Katechetyczna,
  Duszpasterstwo Młodzieży

  Młode pokolenie jest ważną częścią naszego Kościoła. Chcemy podkreślać rolę Boga w ich życiu i przybliżać je do Chrystusa od najmłodszych lat.

  Zapraszamy wkrótce

 • Wyższe Baptystyczne Seminarium Teologiczne

  Wyższe Baptystyczne Seminarium Teologiczne w Warszawie (WBST) jest wyższą uczelnią naszego Kościoła, stawiającą sobie za cel wszechstronne przygotowanie wyznawców Jezusa Chrystusa do służby chrześcijańskiej.

  Zobacz więcej

 • Wydawnictwo "Słowo Prawdy"

  Wydawnictwo "Słowo Prawdy" istnieje na rynku od 1925 roku i nieprzerwanie publikuje miesięcznik pod tą samą nazwą oraz książki, których celem jest lepsze poznanie Boga, zrozumienie Jego istoty, a także rozwijanie się w swej wierze i ciągłe doskonalenie.

  Zobacz więcej

110

Kościół Chrześcijan Baptystów to ponad 110 wspólnot w całym kraju. Dołącz do nas!


Chrystus
Biblia
Nowe życie

O co chodzi baptystom?

Poznaj siedem wartości, którymi się kierujemy.
Więcej

Kim jesteśmy

Poznaj bliżej nasz Kościół
Wkrótce

Nasza historia

Sprawdź skąd pochodzimy i jaka jest nasza historia w Polsce i na świecie.
Sprawdź